Zmarł włoski dyrygent Claudio Abbado

Włoski dyrygent i pianista Claudio Abbado (fot. PAP/EPA/URS FLUEELER)

Nie żyje włoski dyrygent i pianista Claudio Abbado. Miał 80 lat. Występował na najważniejszych scenach świata. Debiutował w La Scali, dyrygował Wiedeńskimi Filharmonikami, był głównym dyrygentem Londyńskiej Opery Symfonicznej i Filharmoników Berlińskich.

Claudio Abbado urodził się 26 czerwca 1933 r. w Mediolanie. Studiował grę na fortepianie w konserwatorium mediolańskim pod kierunkiem swojego ojca, Michelangela Abbado, później w Konserwatorium Wiedeńskim u Hansa Swarowsky'ego poszerzał swoją wiedzę z zakresu dyrygentury.

W 1958 r. Claudio Abbado zdobył nagrodę im. Kusewickiego, co ugruntowało jego pozycję we Włoszech, a w 1963 r. zdobył I nagrodę na międzynarodowym konkursie dla dyrygentów im. Mitropoulosa, po którym gwałtownie wzrosła jego międzynarodowa popularność jako dyrygenta orkiestr symfonicznych i operowych.

Claudio Abbado debiutował w mediolańskiej La Scali w 1960 r. W latach 1968-1986 pracował jako jej dyrektor muzyczny. W okresie, kiedy kierował La Scalą, założył Orchestra della Scala, wykonującą repertuar symfoniczny.

Na festiwalu w Salzburgu w roku 1965 po raz pierwszy dyrygował Wiedeńskimi Filharmonikami. Od 1986 do 1991 r. był dyrektorem artystycznym Staatsoper w Wiedniu i jednocześnie Wiener Philharmoniker.

Od 1979 do 1987 był głównym dyrygentem London Symphony Orchestra, a w 1989 objął po Herbercie von Karajanie stanowisko głównego dyrygenta Berliner Philharmoniker, które opuścił w 2002 i przeszedł na emeryturę.

Abbado wykonywał i nagrywał wiele dzieł muzyki romantycznej. Znany jest również ze swoich interpretacji muzyki współczesnej (Arnold Schönberg, Karlheinz Stockhausen, Luigi Nono).

W roku 1998 stworzył festiwal muzyczny Wien Modern, którego formuła uległa od tego czasu poszerzeniu i obecnie uwzględnia wszystkie przejawy sztuki współczesnej.

Dokonał wielu wybitnych nagrań płytowych. Do najwybitniejszych należą kompletne lub bardzo obszerne wybory symfonii Beethovena, Mendelssohna, Schuberta, Brahmsa, Czajkowskiego i Mahlera, koncertów fortepianowych Beethovena, Mozarta, Chopina, Brahmsa i Czajkowskiego, oper Rossiniego i Verdiego oraz bardzo liczne nagrania muzyki XX wieku.

30 sierpnia 2013 r. w uznaniu zasług został mianowany przez prezydenta Giorgio Napolitano dożywotnim senatorem.

źródło:
Zobacz więcej