Janukowycz gotowy do negocjacji z opozycją

Wiktor Janukowicz (fot. arch. PAP/EPA/MYKHAYLO MARKIV)

Gotowość do negocjacji z opozycją wyraził prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz w rozmowie telefonicznej przeprowadzonej w niedzielę z liderem opozycyjnej partii „Batkiwszczyna” Arsenijem Jaceniukiem. Wcześniej zapowiedział utworzenie komisji, której zadaniem będzie zażegnanie kryzysu na Ukrainie – poinformowała o tym AFP, powołując się na jednego z liderów opozycji Witalija Kliczkę.

Prezydent zaangażował się w powołanie w poniedziałek komisji składającej się z przedstawicieli kancelarii prezydenckiej, rządu i opozycji, w celu znalezienia wyjścia z obecnego kryzysu – oświadczył szef ugrupowania Udar, Witalij Kliczko.

Z ramienia rządu odpowiedzialny za negocjacje z opozycją miałby być sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego, Andrej Klujew – poinformowała agencja ITAR-TASS powołując się na Arsenija Jaceniuka, szefa frakcji parlamentarnej partii Batkiwszczyna.

Jaceniuk powiedział także, że teraz odbędą się konsultacje między trzema partiami opozycji: Batkiwszczyną, Udarem Witalija Kliczki i Swobodą Ołeha Tiahnyboka.

W niedzielę podczas demonstracji w centrum Kijowa tłum przypuścił szturm na kordon milicji przed dzielnicą rządową. Demonstranci podpalili jeden z blokujących ulicę autobusów milicyjnych i inne pojazdy, atakowali funkcjonariuszy. Milicja użyła granatów hukowych i gazu łzawiącego. Według służb rannych zostało około 100 osób, w tym 70 policjantów.

źródło:

Zobacz więcej