„Charytatywna” whisky za 632 tys. dolarów

Pieniądze za rekordową whisky Macallan M zostaną przeznaczone na cele charytatywne (fot. luxist.com)

Kolekcjonerska butelka whisky Macallan M w ekskluzywnej karafce od Lalique została wystawiona na aukcji charytatywnej w Hong Kongu. Nabywca okazał się wyjątkowo hojny i wylicytował trunek za 632 tys. dolarów. To najdroższa na świecie whisky zakupiona na aukcji – informuje na stronie internetowej „Puls Biznesu”.

Kwota jest o 172 tys. dolarów wyższa od poprzedniego rekordu wylicytowanego również za butelkę Macallana sprzedaną w 2010 r. także na aukcji Sotheby's.

– „Na cenę whisky wpływają takie czynniki jak jakość, wiek, rocznik, ograniczona podaż i dostępność, oprawa, czy unikalność” – komentuje dla „Pulsu Biznesu” Piotr Suchodolski, ekspert od inwestycji alternatywnych w Wealth Solutions.

Macallan M powstała zaledwie w czterech karafkach o pojemności 6 litrów. Tylko jedna trafiła jak dotąd na aukcję. Druga z nich zostanie sprzedana prywatnie. Dwie pozostałe zostaną zamknięte w archiwum producenta.

Drogocenna whisky to mieszanka blisko 20 tys. destylatów, które pochodziły z różnych roczników od 1940 do 1990.

Na najwyższej półce cenowej stoją również Dalmore Trintas, czyli trzy butelki 64-letniej whisky, które koneserzy nabyć mogli za 100 tys. funtów oraz 62-letni Dalmore Sinclair, warty 125 tys. funtów za butelkę.

źródło:
Zobacz więcej