RAPORT

Pogarda

Włoski komiks o Janie Karskim

obrazek
obrazek

Najnowsze

Popularne

„Jan Karski. Człowiek, który odkrył Holokaust”– to tytuł wydanego we Włoszech komiksu o słynnym kurierze, emisariuszu Polskiego Państwa Podziemnego. Autorzy powieści graficznej przedstawili Karskiego jako „niewygodnego bohatera”, zignorowanego przez aliantów.

Komiks, stworzony przez dziennikarza Marco Rizzo i rysownika Lelio Bonaccorso, opublikowano – jak wyjaśniło wydawnictwo Rizzoli Lizard - w związku z ogłoszeniem w Polsce Roku Jana Karskiego w setną rocznicę jego urodzin. Autorzy, podkreślono w nocie wydawniczej, „postanowili oddać mu sprawiedliwość”, opowiadając „niebywałą historię” jego życia.

Szczególną uwagę włoscy autorzy tej niezwykłej w formie biografii polskiego kuriera poświęcili przekazaniu przez Karskiego w Londynie i Waszyngtonie w 1943 roku relacji z zagłady Żydów, której był naocznym świadkiem. Nie uwierzono mu albo było wygodniej mu nie uwierzyć – stwierdzili twórcy komiksu. Wyróżnia się on bardzo sugestywnymi rysunkami, które przedstawiają grozę Holokaustu.

Komiks Rizzo i Bonaccorso zostanie zaprezentowany 25 stycznia w Instytucie Polskim w Rzymie podczas wieczoru dedykowanego Janowi Karskiemu. Zorganizowany on zostanie w związku z obchodzonym 27 stycznia Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

W kolejnych dniach autorzy przedstawią książkę w innych włoskich miastach, między innymi w Turynie, Palermo, Trapani i w Rimini.

Włosi poznali postać Karskiego w 2013 roku, gdy po raz pierwszy ukazała się w Italii jego najważniejsza książka „Tajne państwo: opowieść o polskim Podziemiu”. Z tej okazji w maju zeszłego roku na uniwersytecie w Mediolanie odbyła się sesja naukowa „Jan Karski. Misja dla ludzkości”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej