RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Dzień z… „Teleexpressem”

Najnowsze

Popularne

Punktualny jak żaden inny. Tworzony z pasją i poczuciem humoru. Prowadzony przez popularnych i godnych zaufania gospodarzy. „Teleexpress” ma już ponad ćwierć wieku i nadal cieszy się ogromną popularnością i zaufaniem wśród widzów. Ekipa portalu tvp.info odwiedziła najstarszy program informacyjny w Polsce.

„Teleexpress” to piętnastominutowa podróż przez najważniejsze i aktualne informacje z kraju i zagranicy. Początkowo zakładano, że będzie to program dla „śpieszącego się widza”. Dziś, codziennie z „Teleexpressem” „spieszy się” niemal 5 mln Polaków.

Każdy kto oglądał program wie, że jego formuła polega na łączeniu informacji, rozrywki oraz szybkiego tempa prezentacji newsów. W ciągu 15 minut emitowanych jest około 30 informacji z Polski i zagranicy.

W programie nie brakuje też wydarzeń kulturalnych i sportowych. Stałym elementem jest cykl „Tele Hit”, który obecnie przygotowuje Marek Sierocki. Niekonwencjonalna forma programu szybko zyskała miliony zwolenników nie tylko w Polsce. Twórcami „Teleexpressu” byli Józef Węgrzyn i Andrzej Turski.

Praca redakcji rozpoczyna się o 9.45 od kolegium. Odbywa się ono w sercu redakcji czyli „newsroomie”. Spotkanie prowadzi wydawca, odpowiedzialny za dobór tematów w serwisie. Na kolegium reporterzy przedstawiają propozycje tematów, które chcieliby zrealizować. Kryteria są niezmienne: tematy muszą dotyczyć ważnych, aktualnych spraw i posiadać teleexpresową duszę.


fot.TVP/M. Sochacki

Następny etap przygotowywania teleexpressowej informacji to praca typowo reporterska: umawianie „setek” (wypowiedzi bohaterów materiału), zamawianie tematów z ośrodków TVP, wyjazd na zdjęcia, pisanie tematów, nagrywanie off’ów, montaż. Każdy reporter odpowiada za inną tematykę. Program nie byłby taki sam gdyby nie wybitni lektorzy: Paweł Straszewski i Maciej Szklarz. To ich głosy słyszą wszyscy widzowie.

Obecnie gospodarzami „Teleexpressu” są: Maciej Orłoś (od 1991 roku), Beata Chmielowska-Olech (od 1998 roku) i Danuta Dobrzyńska (od 2011 roku). Warto wspomnieć, że pierwszymi prezenterami byli: Wojciech Rzeszczyński i Sławomir Zieliński.

Po raz pierwszy „Teleexpress” można było zobaczyć 26. czerwca 1986 roku o godzinie 17.15. Sześć lat później zmieniono porę emisji na godzinę 17.00 i tak już zostało. Program kojarzony jest przede wszystkim z energią, optymizmem i szybkością. Przedstawiane informacje są krótkie i lapidarne. Trwają po kilkadziesiąt sekund. Na końcu programu pokazywane są śmieszne zdjęcia przysyłane przez widzów.

„Teleexpress” licytuje na aukcji WOŚP sweet focie zrobioną przez Macieja Orłosia i Marka Sierockiego. Zwycięzca będzie mógł wspólnie z Markiem Sierockim zapowiedzieć artystę w „Tele Hicie”. Zapraszamy do licytacji: TUTAJ

Cykl „Dzień z…” stara się ukazać tajniki produkcji telewizyjnych TVP. Będziecie mogli zobaczyć, jak pracują redakcje, prezenterzy, reporterzy, aktorzy oraz podejrzeć zmagania ekip Telewizji Polskiej. Wysyłajcie na profil tvp.info na Facebooku: www.facebook.com/tvp.info propozycje miejsc, które chcecie zobaczyć oraz osób, których pracę chcielibyście podejrzeć.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
Zobacz więcej