RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Atak serca pilota; „ktoś umie pilotować?”

Dzielna pielęgniarka ruszyła na pomoc pilotowi (fot. dailymail.co.uk)

Sporo strachu najedli się pasażerowie samolotu linii United Airlines w USA. Pilot doznał ataku serca, a z głośników rozległo się pytanie... „czy ktoś na pokładzie umie pilotować?” – donosi „Daily Mail”. Na szczęście maszynę udało się sprowadzić na ziemię.

Powietrzny dramat rozegrał się 30 grudnia zeszłego roku, po 20 minutach lotu z Des Moines w stanie Iowa do Denver w stanie Kolorado. Maszyna była wówczas 30 tys. stóp nad ziemią.

Niczego nieświadomi pasażerowie usłyszeli pytanie, czy na pokładzie znajduje się lekarz. Od razu z pomocą ruszyła pielęgniarka Linda Alweiss z Camarillo w Kalifornii, która wracała z mężem i 16-letnią córką ze świątcznego urlopu.

Okazało się, że zasłabł pilot, u którego nastąpił atak serca. Gdy pani Alweiss ratowała mężczyznę, rozległ się drugi komunikat, w którym obsługa maszyny pytała, czy ktoś... umie pilotować samolot.

Na szczęście w maszynie była jeszcze kobieta, będąca drugim pilotem. – Spytałam ją tylko, czy umie wylądować. Powiedziała, że poradzimy sobie – mówiła pani Alweiss. – Ulżyło mi, ale potem znów serce zaczęło mi mocniej bić, bo okazało się, że z lądowaniem mogą być jednak problemy, bo ponowiono komunikat – dodała.

Kłopotów jednak nie było i samolot wylądował awaryjnie w Omaha, w stanie Nebraska. Pilot przeżył i trafił do szpitala. A to w dużej mierze dzięki dzielnej pielęgniarce.

źródło:
Zobacz więcej