RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Hiszpania pyta o inwigilację, USA wyjaśniają

Premier Hiszpanii Mariano Rajoy spotkał się z prezydentem USA Barackiem Obamą (fot. PAP/EPA/Ron Sachs / POOL)

– Wyjaśnienia jakie Madryt uzyskał od USA w sprawie prowadzonych przez Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) programów inwigilacji są satysfakcjonujące – powiedział premier Hiszpanii Mariano Rajoy, który złożył w poniedziałek wizytę w Białym Domu.

Rząd (hiszpański) miał pełen kontakt z dyplomatami USA w Hiszpanii, a także na innych szczeblach i uznajemy otrzymane wyjaśnienia za satysfakcjonujące - powiedział dziennikarzom Rajoy po spotkaniu z Obamą.

W październiku dziennik „El Mundo” ujawnił, że NSA w ramach jednego z programów inwigilacyjnych przechwyciła dane o 60,5 milionach rozmów telefonicznych w Hiszpanii w okresie od 10 grudnia 2012 r. do 8 stycznia 2013 r. Na dowód gazeta załączyła wykres uzyskany od byłego pracownika amerykańskich służb Edwarda Snowdena.

Z jednego z dokumentów, ujawnionych przez Snowdena, wynikało, że NSA monitorowała rozmowy telefoniczne aż 35 niewymienionych z nazwiska „światowych liderów”. Ich numery telefonów NSA miała dostać od urzędników rządowych.

Źródła w Białym Domu wskazywały jednak, że Obama nie wiedział np. iż podsłuchiwano telefon kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Jak informował dziennik „El Pais”, wśród inwigilowanych przez NSA byli też członkowie hiszpańskiego rządu, w tym były premier Jose Luis Zapatero.

Doniesienia o prowadzonej na masową skalę inwigilacji komunikacji telefonicznej i internetowej, zarówno Amerykanów jak i obcokrajowców, wywołały burzę krytyki w USA i na świecie.

W piątek spodziewane jest ogłoszeniem przez Obamę decyzji o zmianach w programach inwigilacji NSA w odpowiedzi na obawy, iż dochodzi do nadużyć i naruszania prywatności obywateli.

Jak poinformował Biały Dom, w rozmowie z Rajoyem Obama podkreślał, że głównym wyzwaniem Hiszpanii jest obecnie walka z bezrobociem i pobudzanie wzrostu gospodarczego. Jednocześnie chwalił dotychczas przeprowadzone przez Madryt reformy.

źródło:

Zobacz więcej