RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

W Nowym Jorku posłuchasz radia po polsku

Radia po polsku można posłuchać w Nowym Jorku (fot. flickr.com/peetje2)

Po dwuipółletniej przerwie w Nowym Jorku na falach eteru ponownie zabrzmi polski głos. Pierwsze audycje Polskiego Radia 910 AM WRKL w ramach tzw. sygnału testowego, pojawią się we wtorek, a regularny program od lutego.

Polskie Radio 910 AM WRKL, dzięki większej mocy nadajników, ma dotrzeć do szerszego niż dawniej grona słuchaczy w metropolii nowojorskiej, która obejmuje także część pobliskich stanów New Jersey i Connecticut.

W planach jest też rozszerzenie zasięgu przez drugą rozgłośnię 1580 WLIM, umożliwiającą słuchanie polskich programów na Long Island.

Nowojorskie radio, z siedzibą w Pomonie, należeć będzie wciąż do konsorcjum medialnego w Chicago Polnet Communications, które jest także właścicielem tamtejszego Polskiego Radia 1030 AM.

Na razie rusza sygnał testowy, z muzyką i pierwszymi audycjami. Regularny program rozpocznie się od lutego, w ostatecznym kształcie pojawi się na antenie na początku marca - wyjaśniła dyrektor programowa chicagowskiego radia Kamila Dworska.

Jak dodała, nastąpiła zmiana koncepcji prowadzenia nowojorskiej redakcji. Wcześniej było to przedsięwzięcie, do którego trzeba było dopłacać. Konsorcjum Polnet Communications postanowiło jeszcze raz uruchomić program w Pomonie ze względu na to, że domagało się tego bardzo wielu Polaków.

Startujemy i jesteśmy bardzo zadowoleni, że właściciel Polnet Communications Walter Kotaba zdecydował się na taki eksperyment i jesteśmy mu wdzięczni. Z bardzo dużą nadzieją patrzymy w przyszłość i ufamy, że radio nowojorskie będzie działało tak, jak nasze w Chicago - dodała Dworska.

W Nowym Jorku wznowienie programu powierzono Marcinowi „Bubellowi” Filipowskiemu, który pracował już wcześniej w radiostacji w Pomonie. Ten zaznaczył, że będzie to obecnie jedyne na całym Wschodnim Wybrzeżu radio polskojęzyczne nadające w eterze audycje siedem dni w tygodniu przez całą dobę.

Na razie Polskie Radio 910 AM WRKL zatrudni dziennikarzy chicagowskich do programu, który będzie adresowany do nowojorskiego słuchacza.

źródło:

Zobacz więcej