RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Iran podzielony ws. porozumienia nuklearnego

fot. PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH

Irańscy reformatorzy i umiarkowani konserwatyści z zadowoleniem przyjęli w poniedziałek porozumienie między Teheranem, a sześcioma mocarstwami, o realizacji listopadowej umowy ws. irańskiego programu nuklearnego. Ultrakonserwatyści są przeciwni.

Przewodniczący parlamentarnej komisji spraw zagranicznych i bezpieczeństwa narodowego Alaeddin Borudżerdi ocenił, że wprowadzanie w życie porozumienia otwiera nowe ścieżki dla Iranu i toruje drogę do rozwijania stosunków gospodarczych tego kraju ze światem zewnętrznym. – Sankcje gospodarcze osłabną i zostanie utorowana droga do rozwijania działań ekonomicznych - powiedział Borudżerdi, zaliczany do umiarkowanych konserwatystów w Iranie.

Stanowisko irańskiego zespołu negocjacyjnego na rozmowy z „szóstką” poparł najwyższy przywódca duchowo-polityczny, ajatollah Sajed Mohammad Ali Chamenei, do którego należy ostatnie zdanie w kwestiach wagi państwowej.

W wyniku realizacji porozumienia zmniejszą się napięcia między Iranem i Zachodem, a pozycja Islamskiej Republiki Iranu w regionie polepszy się - ocenił znany irański politolog, prof. Sadegh (Sadeq) Zibakalam z Uniwersytetu w Teheranie, cytowany przez agencję Associated Press. Według niego umowa ta „zniweczyła wysiłki Izraela i niektórych arabskich sąsiadów Iranu, by izolować ten ostatni kraj”.

Zibakalam uważa, iż „zarówno w Iranie, jak i w Stanach Zjednoczonych, nie powinno się lekceważyć radykałów, którzy będą chcieli sabotować proces” porozumienia.

Tymczasem irański ultrakonserwatywny duchowny Mohammad Reza Asztiani powiedział w poniedziałek lokalnym mediom, że warunki porozumienia Iranu z Zachodem są nieodpowiednie.

Twardogłowi politycy w Iranie nazwali porozumienie „zatrutym kielichem”; uważają, że „pogwałciło ono prawa Iranu do wzbogacania” uranu.

Porozumienie atomowe

Iran i UE ogłosiły w niedzielę, że tymczasowe porozumienie atomowe zawarte między Iranem a tzw. grupą 5+1 (USA, Rosja, Chiny, W. Brytania, Francja i Niemcy) wejdzie w życie z dniem 20 stycznia.

24 listopada ub. r. strony zawarły w Genewie porozumienie, które zakłada ograniczenie przez Irańczyków ich programu nuklearnego w zamian za czasowe zniesienie części międzynarodowych sankcji gospodarczych. Jest to porozumienie tymczasowe; zakłada ono ograniczenie przez Teheran niektórych działań w ramach programu nuklearnego w zamian za częściowe złagodzenie sankcji międzynarodowych i niewprowadzanie nowych sankcji przez sześć miesięcy.

W ramach porozumienia Iran na początku lutego otrzyma przelew w wysokości 550 mln dolarów z całkowitej sumy 4,2 mld USD stopniowo odblokowywanych funduszy. Konta Iranu zostały zamrożone z powodu sankcji gospodarczych za niestosowanie się do międzynarodowych wymogów dotyczących programu atomowego.

źródło:

Zobacz więcej