RAPORT

Pogarda

Dziesięciolatki „Mistrzami kodowania”

Najnowsze

Popularne

Najchętniej tworzą labirynty i „strzelanki”, jednak przymierzają się również do trudniejszych zadań. Mowa o uczniach szkół podstawowych, którzy wzięli udział w akcji „Mistrzowie kodowania” w warszawskim Centrum Nauki Kopernik.

Oni nawet nie potrafią powiedzieć, skąd im się to bierze. Po prostu wiedzą i już. To niesamowite! – tak o swoich uczniach mówi Adelajda Lipska, nauczycielka matematyki ze Szkoły Podstawowej Nr 220 w Warszawie.

W „Festiwalu Projektów”, który jest podsumowaniem programu „Mistrzowie kodowania”, bierze udział kilkanaście szkół z całej Polski. Dwudniowe spotkanie odbywa się w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. „Mistrzowie kodowania” to inicjatywa mająca na celu propagowanie nauki programowania już na poziomie szkół podstawowych.

Według twórców programu języki programistyczne nie są już domeną informatyków, a narzędziem, które pozwala uczniom rozwijać myślenie kreatywne, doskonalić umiejętności analityczne, nadążać za postępem techniki i z owoców tego postępu świadomie korzystać.

Podczas „Festiwalu Projektów” uczniowie zaprezentują swoje projekty wykonane w programie Scratch – jednym z łatwiejszych narzędzi programistycznych, opracowane w Massachusetts Institute of Technology (MIT). Scratch to intuicyjny język pozwalający dziecku w sposób wizualny tworzyć gry, pokazy multimedialne, historyjki i inne program. Jego niewątpliwą zaletą jest błyskawiczny efekt, jaki widzi uczeń tworząc swój program i go uruchamiając. Ma to niebagatelne znaczenie zwłaszcza przy nauce najmłodszych dzieci, które oczekują szybkich rezultatów swojej pracy.

Umiejętności programistyczne deklaruje 8 proc. Polaków. Jednocześnie czterech na dziesięciu pracodawców w Polsce ma kłopoty ze znalezieniem wykwalifikowanych programistów, podczas gdy wielu humanistów nie może znaleźć pracy. W polskiej szkole na 11 uczniów przypada jeden działający komputer.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej