Adam Hofman znów rzecznikiem PiS

Adam Hofman znów rzecznikiem PiS (fot. arch. PAP/Leszek Szymański )

Adam Hofman ponownie rzecznikiem PiS – dowiedziała się TVP Info. Jego kandydatura została zatwierdzona na czwartkowym posiedzeniu Komitetu Politycznego PiS.

Wcześniej o przywróceniu Hofmana mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński. – Zapowiedzieliśmy, że jeżeli sprawa Hofmana zostanie wyjaśniona, a została, to Hofman zostanie rzecznikiem. To kwestia najbliższego posiedzenia Komitetu Politycznego. Tylko Komitet może go przywrócić - powiedział w środę.

Lider PiS przywrócił w grudniu Hofmana w prawach członka partii i klubu. Decyzja ta miała związek z informacją, że prokuratura w Ostrowie Wielkopolskim odmówiła wszczęcia śledztwa ws. oświadczeń majątkowych Hofmana. Jak uznała prokuratura, kwota niezapłaconych przez posła PiS podatków od pożyczonych pieniędzy nakazuje traktować sprawę jako wykroczenie, które uległo przedawnieniu.

Od początku czułem się w tej sprawie czysty, zdawałem sobie sprawę, że od jakiegoś czasu trwa w Polsce polowanie na opozycję - mówił wówczas Hofman pytany, czy czuje się oczyszczony z zarzutów.

Jak podkreślił, obecnie jest rozliczony z urzędem skarbowym. – Zapłaciłem należny podatek co do złotówki - zapewnił. Tłumaczył, że wcześniej nie zdawał sobie sprawy z obowiązku zapłacenia podatku od pożyczonych pieniędzy.

Zawieszony w listopadzie

Pod koniec listopada Hofman zawiesił członkostwo w PiS i w klubie parlamentarnym do czasu wyjaśnienia sprawy jego oświadczenia majątkowego. Prezes PiS mówił wtedy, że Hofman nie będzie rzecznikiem PiS i szefem okręgu konińskiego. Hofman stracił też miejsce w Komitecie Politycznym.

W związku z tą sytuacją rzecznikiem PiS został Andrzej Duda, jego zastępcą Marcin Mastalerek, a koordynatorem zespołu tymczasowo wykonującego funkcję rzecznika - Maciej Łopiński.

O nieprawidłowościach w oświadczeniach majątkowych Hofmana za lata 2007-2012 zawiadomiło prokuraturę Centralne Biuro Antykorupcyjne. Zawiadomienie dotyczyło zakwestionowanych przez CBA operacji finansowych o wartości ponad 100 tys. zł, w tym przelewów od innej osoby. Po ujawnieniu sprawy, Hofman wyjaśniał, że chodzi o niezapłacenie podatku od pożyczki.

Media podały wówczas, że pieniądze Hofmanowi miał pożyczać prezes spółki Wrocław 2012 Robert Pietryszyn.

źródło:
Zobacz więcej