Inteligentna e-wanna – polski wynalazek

Bezpieczna wanna (fot. www.domestic.gda.pl)

Rewolucyjną e-wannę opracowali uczeni z Politechniki Gdańskiej . Urządzenie mierzy np. częstość uderzeń serca osoby kąpiącej się, temperaturę wody oraz wykryje, czy taka osoba się porusza. Wanna przyda się przede wszystkim osobom starszym lub z chorobami układu krążenia.

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej w ramach programu „Domestic - domowy asystent osób starszych i chorych” stworzyli rozbudowany system urządzeń domowych, przydatnych osobom starszym. Jednym z takich urządzeń jest tzw. e-wanna, która osobom starszym czy z chorobami układu krążenia zapewni bezpieczeństwo podczas kąpieli.

– To może być wanna z wbudowanymi specjalnymi czujnikami albo mata, którą można po prostu umieścić w wannie. Dzięki takiemu rozwiązaniu osoby, które mają już zwykłą wannę, a chcą skorzystać z naszego rozwiązania, nie będą musiały jej wymieniać - wyjaśnił dr inż. Jacek Rumiński z Katedry Inżynierii Biomedycznej Politechniki Gdańskiej.

Urządzenie jest wyposażone w szereg czujników ruchu oraz m.in. dwie elektrody EKG i czujnik pomiaru temperatury. Umożliwiają one wykrycie aktywności osoby kąpiącej się np. określą, czy taka osoba jest już w wannie, dopiero do niej wchodzi, czy się w niej porusza. – Co ważne, za pomocą naszych metod pomiarowych i czujników potrafimy wykryć różnice pomiędzy tym, czy jest to żywa osoba, czy gąbka lub szampon, który akurat wpadł do wanny – tłumaczy naukowiec.

Elementem systemu jest też czujnik temperatury, informujący czy temperatura wody w wannie się zmienia, czy jest za wysoka, czy za niska. – To samo w sobie nie jest bardzo innowacyjne, ale może służyć jako dodatkowy element wskazujący, czy kąpiel nie jest zagrożeniem dla osoby np. z problemami kardiologicznymi - wyjaśnia dr Rumiński.

Dzięki przygotowanemu przez uczonych z PG zestawieniu sensorów, można monitorować stan chorego. – Gdy osoba kąpiąca się jest zanurzona pod wodą, a jej akcja serca maleje, to można ocenić, że coś złego dzieje się z jej zdrowiem. Gdy wykryjemy takie zagrażające życiu i zdrowiu zagrożenie wanna automatycznie wypuści wodę - opisał dr Rumiński. Jednocześnie służby ratownicze, dzieci czy sąsiedzi - zapisani w systemie jako odbiorcy alertów - zostaną poinformowani o wykrytym niebezpieczeństwie, aby szybko mogli zareagować.

Dane zebrane z poszczególnych czujników przesyłane są do stacji centralnej - małego komputera. On z kolei wysyła zebrane informacje i powiadomienia na telefon komórkowy dzieci chorego lub telefon lekarza.

W ramach programu „Domestic - domowy asystent osób starszych i chorych” naukowcy z Politechniki Gdańskiej opracowali m.in. mobilny monitor pracy serca, i-wagę, specjalną narzutę na fotel, która czuwa nad stanem pacjenta. Dofinansowanie z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej - w wysokości 3 mln 600 tys. złotych - pozwoliło na przygotowanie prototypów urządzeń.

źródło:

Zobacz więcej