RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

40 proc. policjantów z drogówki nie ma specjalnych szkoleń

Prawie 40 proc. policjantów w służbie drogowej nie przeszło specjalistycznych szkoleń. A 35 proc. sprawców wypadków to osoby, które właśnie odebrały prawo jazdy – mówił w TVP Info Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK ujawniając niepublikowane nigdzie dotąd wyniki raportu Izby o bezpieczeństwie na polskich drogach.

Cały raport na temat bezpieczeństwa na polskich drogach ujrzy światło dzienne w lutym. W TVP Info prezes NIK ujawnił część danych z tego badania. – W toku kontroli okazało się, że choć zwiększane są obsady w służbie drogowej, to prawie 40 proc. policjantów w służbie drogowej nie miało specjalistycznego przeszkolenia adresowanego dla funkcjonariuszy tej służby – zdradził Kwiatkowski.

Prezes NIK powiedział też, że planuje kolejną kontrolę, która jeszcze w tym roku ma sprawdzić sposób szkolenia młodych kierowców. – Bo jak wynika z badań 35 proc. sprawców wypadków drogowych to kierowcy, którzy niedawno odebrali prawo jazdy – powiedział prezes NIK w TVP Info.

Wyniki raportu NIK ws. szkoleń policjantów skomentował na naszej antenie insp. Mariusz Sokołowski, rzecznik Komendy Głównej Policji. – Wyniki te nie są zaskakujące, ani w żaden sposób szokujące. Po prostu zwiększamy liczbę policjantów ruchu drogowego. Ta wynosiła 6-7 proc., a teraz zwiększyliśmy ją do 10 proc. I to te 3 proc. policjantów, których przyjęliśmy do pionu ruchu drogowego i których trzeba w tej chwili przeszkolić – mówił.

Oni muszą mieć wiedzę specjalistyczną, ale to nie oznacza, że nie mogą przeprowadzać np. kontroli pojazdów, bo tę wiedzę dostaje się na kursie podstawowym – zakończył.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej