RAPORT

Wojna na Ukrainie

Zynga testuje bitcoina

obrazek
Bitcoiny pojawiły się w 2010 roku i szybko zrewolucjonizowały światowe finanse (fot.flickr/antanacoin)

Zynga – gigant na rynku gier przeglądarkowych rozpoczął próby z użyciem wirtualnej waluty. Bitcoiny będą używane w flagowych produktach firmy m.in. FarmVille oraz CastleVille.

Jeśli pomysł chwyci, to rozwiązanie będzie wykorzystywane także w innych grach Zyngi (np. ChefVille, CoasterVille, Hidden Chronicles, Hidden Shadows i CityVille). Na wyniki testów czekają też inni wydawcy, którzy zastanawiają się czy nie pójść tą samą drogą.

Zynga, amerykański producent gier z siedzibą w San Francisco, posiadała ponad 250 milionów aktywnych użytkowników. Firma tworzy głównie gry przeglądarkowe. Świetnie funkcjonuje także na portalach społecznościowych – takich jak Facebook czy Myspace.

Decyzja Zyngi to duże wsparcie dla bitcoina. Pod koniec zeszłego roku chiński bank centralny ograniczał możliwość obsługi transakcji wirtualnym pieniądzem przez duże instytucje finansowe. Po decyzji Pekinu kurs tej alternatywnej, wirtualnej waluty gwałtownie się obniżył.

Bitcoin jest to funkcjonująca od kilku lat waluta cyfrowa, generowana matematycznie, bez „banku centralnego”, o ograniczonej emisji. Bitcoin emitowany jest przez moc komputerów wszystkich zainteresowanych użytkowników poprzez rozwiązywanie skomplikowanych obliczeń matematycznych.

Pod koniec października w kanadyjskim Vancouver uruchomiono pierwszy na świecie bankomat, w którym realne dolary można zamienić na bitcoins, wpłacane do wirtualnego portfela właściciela.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
Zobacz więcej