RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Andrzej Turski nie żyje

Andrzej Turski, wieloletni dziennikarz Telewizji Polskiej, nie żyje. Na początku grudnia trafił do szpitala. Zmagał się z cukrzycą, walczył też z chorobą nowotworową. Miał 70 lat.

Andrzej Turski był absolwentem filologii polskiej i studiów dziennikarskich UW. Karierę w mediach zaczynał jako radiowy dyskdżokej – w 1968 r. trafił do Redakcji Młodzieżowej Polskiego Radia, z której odszedł 14 lat później, żeby objąć funkcję redaktora naczelnego Programu III Polskiego Radia. Później „Trójkę” zostawił dla „Jedynki”.

W Telewizji Polskiej zaczął pracę w 1987 r. Był jednym z inicjatorów „Teleexpressu”. Przez lata prowadził także autorski program publicystyczny „7 dni świat”. Był też dyrektorem TVP1, a w 1991 roku został wiceszefem TAI i odpowiadał za programy informacyjne TVP.

Andrzej Turski od 2002 r. był też prezenterem „Panoramy”. Na początku grudnia zrezygnował z jej prowadzenia, kilka dni później trafił do szpitala.

Dziennikarz był laureatem dwóch Wiktorów (2003 r. i 2005 r.) i Super Wiktora (2006 r.). Otrzymał także m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski i Złoty Krzyż Zasługi.

Prywatnie Turski był miłośnikiem dźwięków gitarowych, uwielbiał też wędkować.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
Zobacz więcej