RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Egipt: islamiści starli się z policją

Trzy osoby zginęły, gdy policja starła się ze zwolennikami islamistycznego Bractwa Muzułmańskiego w Egipcie. Protestowali oni w kilku miastach przeciwko uznaniu Bractwa przez rząd za organizację terrorystyczną. Zatrzymano 265 członków tego ruchu. W zamieszkach uczestniczyli wierni, którzy wyszli z meczetów po świątecznych modłach.

18-letni zwolennik Bractwa został zastrzelony podczas starć w mieście Damietta w delcie Nilu. Inny mężczyzna zginął w położonym w środkowej części kraju mieście Minja, które jest bastionem islamistów. Kolejna osoba poniosła śmierć w Kairze – poinformowało MSW.

W Kairze policja użyła gazu łzawiącego przeciwko rzucającym kamienie demonstrantom przed główną siedzibą uniwersytetu Al-Azhar, który jest najważniejszym ośrodkiem teologicznym islamu sunnickiego. Na przedmieściach stolicy funkcjonariusze rozproszyli dwa pochody protestacyjne.

Do starć doszło również w Ismailii nad Kanałem Sueskim, gdzie słychać było odgłosy wystrzałów z broni palnej. Demonstranci obrzucali policję kamieniami i petardami. Rzecznik MSW Hany Abdel Latif oskarżył protestujących o używanie broni palnej i bomb zapalających.

W całym kraju podczas starć zatrzymano co najmniej 265 członków Bractwa Muzułmańskiego, w tym co najmniej 28 kobiet. Według MSW podjęto już działania służące temu, by wymiar sprawiedliwości zajął się zatrzymanymi zgodnie ze środową decyzją rządu o uznaniu islamistycznego ruchu za organizację terrorystyczną. Po decyzji przedstawicielom Bractwa grozi nawet kara śmierci, a uczestnikom protestów organizowanych przez ten ruch – do pięciu lat więzienia.

Obecne napięcie w Egipcie jest efektem odsunięcia w lipcu od władzy przez wojsko islamistycznego prezydenta Mohammeda Mursiego. Zwolennicy Bractwa Muzułmańskiego wyszli wtedy gromadnie na ulice, a siłowa kontrakcja policji pociągnęła za sobą liczne ofiary śmiertelne. Sytuacja uległa z czasem złagodzeniu, ale motywowane politycznie akty przemocy nie ustają.

Po zamachu z 24 grudnia, w którym zginęło 16 osób, rząd uznał Bractwo za organizację terrorystyczną. Ugrupowanie oraz jego islamistyczni zwolennicy nawoływali do organizowania protestów przeciwko tej decyzji.

źródło:

Zobacz więcej