RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Okinawa: przeprowadzka bazy USA

fot.
Żołnierzy amerykańskiej piechoty morskiej (US Marines' Futenma Air Station) czeka przeprowadzka z gęsto zaludnionego miasta Ginowan na wybrzeże wyspy (fot. flickr.com/expertinfantry)

Japońskie władze zatwierdziły przeniesienie amerykańskiej bazy wojskowej z miasta na wybrzeże wyspy Okinawa. Przez lata nie mogło dojść do realizacji umowy ze względu na duży opór mieszkańców Okinawy, którzy domagali się, by amerykańskie wojska opuściły wyspę.

17 lat temu Stany Zjednoczone i Japonia porozumiały się co do zmiany miejsca bazy lotniczej amerykańskiej piechoty morskiej (US Marines' Futenma Air Station) z gęsto zaludnionego miasta Ginowan na wybrzeże wyspy.

Przez lata nie mogło dojść jednak do realizacji umowy ze względu na duży opór mieszkańców Okinawy, którzy domagali się, by amerykańskie wojska w ogóle opuściły wyspę.

Ostateczne zatwierdzenie przeniesienia bazy jest komentowane jako gest władz w Tokio w stronę Waszyngtonu, który ma złagodzić krytykę USA wobec premiera Japonii Shinzo Abe po jego wizycie w kontrowersyjnej świątyni Yasakuni.

Gubernator Okinawy Hirokazu Nakaima oświadczył, że najważniejsze jest, by jak najszybciej przenieść bazę wojskową z centrum miasta, gdzie znajduje się obecnie. Zapowiedział, że cała operacja zostanie zrealizowana w ciągu pięciu lat.

Premier Shinzo Abe pochwalił gubernatora za „odważną decyzję". Wywołała ona jednak gniew mieszkańców Okinawy, którzy pod siedzibą lokalnych władz zorganizowali protest. Popierają ich także obrońcy środowiska, według których utworzenie bazy wojskowej na wybrzeżu może doprowadzić do zniszczenia raf koralowych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej