Aleppo pod ostrzałem; 400 ofiar w 10 dni

Od początku batalii o Aleppo, czyli od lata 2012 roku, wpływy w mieście dzielą między siebie siły rządowe i rebelianci (fot. PAP/EPA/SANA)

W ciągu 10 dni bombardowania prowadzone przez syryjskie reżimowe siły powietrzne w mieście Aleppo spowodowały śmierć 410 ludzi, w tym ponad 100 dzieci – poinformowało opozycyjne Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Obserwatorium sprecyzowało, że wśród zabitych w Aleppo, w północno-zachodniej Syrii, jest 117 dzieci, ponad 30 kobiet, 30 rebeliantów oraz dziewięciu dżihadystów z ekstremistycznej organizacji Islamskie Państwo Iraku i Lewantu (ISIL).

O natychmiastowe zaprzestanie ataków zaapelowały Unia Europejska i Liga Arabska.

Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton potępiła ataki z powietrza prowadzone przez siły rządowe na obszary zamieszkane przez cywilów, a w szczególności wykorzystanie bomb beczkowych (barrel bombs), które – jak podkreśliła – są szczególnie niszczycielskie zwłaszcza w gęsto zaludnionych miejscach.

Także papież Franciszek zaapelował w orędziu na Boże Narodzenie o przerwanie konfliktu w Syrii.

Syryjska opozycja kolejny raz zagroziła, że nie weźmie udziału w zaplanowanej na styczeń w Szwajcarii konferencji pokojowej, jeśli armia prezydenta Baszara al-Asada będzie kontynuować bombardowania.

Od lata 2012 roku Aleppo jest podzielone na sektory rebeliantów i strefy pod kontrolą reżimu.

źródło:

Zobacz więcej