RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Nastąpił atak na prawo natury”

Arcybiskup Józef Michalik wziął udział w pasterce, w Archikatedrze w Przemyślu (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

– W naszych czasach nastąpił atak na prawo natury i doszło do próby zrelatywizowania wszystkiego – powiedział przewodniczący Episkopatu Polski arcybiskup Józef Michalik, podczas pasterki w Archikatedrze w Przemyślu.

Dzisiaj jest atak, i nie udawajmy, że nie widzimy. Na szczęście widzimy. I to jest moc naszego narodu, to jest moc naszego Kościoła, że mówi to, co widzi, że dzisiaj jest atak na prawo natury. Relatywizm. Wszystko chce się zrelatywizować – mówił w nocy z wtorku na środę podczas homilii arcybiskup.

Nawiązał do kuszenia Ewy w raju przez szatana, który namawiał ją do podeptania prawa Bożego, do przeciwstawienia się mu. Zwracając się do wiernych apelował, aby skorzystali z doświadczenia pierwszych rodziców, i aby – kierując się nauką Chrystusa – uznali swoją słabość, swój grzech, dzięki czemu zwyciężą ze złem.

Myślę, że to jest ogromnie ważne przesłanie, żebyśmy dzisiaj umieli wybierać Boga. Nieustannie wybierać Boga, walczyć z egoizmem własnym, z tym naporem zła, z tym deptaniem prawa, które jest możliwe, bo zawsze było – mówił metropolita przemyski.

Powołując się na słowa św. Hilarego z Poitiers (biskupa, doktora Kościoła z IV wieku) powiedział, żeby się strzec pochlebców, i że lepiej jest, gdy „nas prześladują, widzimy wtedy, gdzie jest wartość prawdy”.

W jego opinii wartość chrześcijaństwa i wiary polega na tym, że „powstajemy, depczą nas, a my powstajemy”. – Jest zdrowiej, jest lepiej, że nas krytykują, niż gdyby mieli nas chwalić - zauważył.

Dzisiaj żyjemy właśnie w tych czasach, że nam próbują wmówić, że małżeństwo między mężczyzną i kobietą to jest przestarzałość, że wierność Bożym przykazaniom, że świętowanie dnia Pańskiego, że nie kradnij, nie kłam, że nieczystość, to jest przestarzałość. Ty sam zdecyduj, co dobre i złe – powiedział arcybiskup.

Jednocześnie stwierdził, że człowiek ma sam decydować, ale tak, jak Bóg wpisał w jego naturę.

Przypominając działania Niemców podczas II wojny światowej, którzy chcieli rozbić jedność narodu polskiego z Kościołem, powiedział, że i obecnie Kościół jest atakowany.

Dzięki Bogu, że jest (uderzenie w Kościół), bo czyszczenie, uświęcenie Kościoła jest największą perspektywą postępu. I trzeba powiedzieć, że też i naród potrzebuje oczyszczenia i uświęcenia – mówił abp Michalik.

Za chwalebne uznał domaganie się polskiego, chrześcijańskiego narodu praw m.in. dla telewizji Trwam, dla Radia Maryja, dla „innych oddechów wolności”.

Przypomniał słowa kardynała Wyszyńskiego, który mówił w czasach komunizmu, że „żeby głosić kłamstwo, trzeba całego systemu, żeby głosić prawdę wystarczy jeden człowiek”.

źródło:

Zobacz więcej