RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Irak: zginęło sześciu dziennikarzy

1
(fot. flickr.com/bnpositive)

Sześciu dziennikarzy zginęło i sześciu zostało rannych w ataku terrorystycznym na telewizję w Tikricie przeprowadzonym przez pięciu zamachowców, najprawdopodobniej należących do Al-Kaidy – poinformowały irackie siły bezpieczeństwa

Pierwszy zamachowiec samobójca zdetonował przed siedzibą telewizji ładunek wybuchowy ukryty w samochodzie, a dwóch następnych wysadziło się już wewnątrz budynku. Dwóch kolejnych zastrzelili policjanci.

W ciągu ostatnich trzech miesięcy w Iraku zginęło dziewięciu dziennikarzy. Bagdad jest krytykowany zarówno za brak wolności prasy, jak i całkowitą bezkarność przestępców, którzy zabijają dziennikarzy – pisze AFP.

W sumie w poniedziałek w zamachach bombowych i strzelaninach w całym Iraku zginęło 26 osób. Do zamachów doszło między innymi w dzielnicach Bagdadu Abu Ghraib i Dora, na peryferiach stolicy i w mieście Bakuba.

Rząd prowadzi od piątku w zdominowanej przez sunnitów prowincji Anbar operację militarną przeciw bojownikom Al-Kaidy. Według nagrania wideo udostępnionego dziennikarzom w poniedziałek atak z powietrza miał tam zniszczyć jedną z baz terrorystów.

Premier Iraku Nuri al-Maliki zapowiedział podczas konferencji prasowej w Karbali, że armia „będzie kontynuować (operację) w Anbarze, aż oczyści (prowincję) z terrorystów”.

Według rządowego komunikatu siły bezpieczeństwa wspierane przez śmigłowce przeczesują też pustynię przy granicach z Syrią i Jordanią. W konflikt syryjski zaangażowali się dżihadyści z Al-Kaidy, którzy kursują między Irakiem a Syrią.

Sunniccy ekstremiści liczą na ponowne rozpętanie międzywyznaniowego konfliktu, jaki przez pierwsze lata po obaleniu dyktatury Saddama Husajna spychał Irak na krawędź wojny domowej. Zamiarom tym sprzyja konflikt w Syrii, w której sunniccy w większości rebelianci, wspierani przez bojowników Al-Kaidy, walczą z reżimem prezydenta Baszara el-Asada.

Od początku 2013 r. w Iraku znacznie wzrosło napięcie między stanowiącymi większość ludności szyitami a sunnicką mniejszością, wśród której rozpowszechnione jest przekonanie, że rząd premiera Malikiego dąży do jej zmarginalizowania.

Według ogłoszonych w październiku danych Irackiego Związku Zawodowego Dziennikarzy od początku amerykańskiej inwazji w Iraku w marcu 2003 r. w tym kraju zostało zabitych 375 dziennikarzy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej