RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Alochina i Tołokonnikowa z Pussy Riot na wolności

Maria Alochina i Nadieżda Tołokonnikowa, członkinie punkrockowej grupy Pussy Riot odbywające karę dwóch lat łagru za wykonanie antyputinowskiego utworu w prawosławnej świątyni, zostały zwolnione – poinformowali w poniedziałek adwokaci i przedstawiciele służby więziennej.

Alochina została zwolniona dzisiaj około godz. 9 rano (godz. 6 rano czasu polskiego) – powiedziała Jelena Nikiczowa, rzeczniczka służb nadzorujących wykonanie kar więzienia w Niżnim Nowogrodzie.

Krótko wcześniej o zwolnieniu 25-letniej kobiety poinformował prawnik Paweł Czykow ze stowarzyszenia Agora, reprezentujący interesy Alochinej.

Piotr Zaikin, adwokat Alochinej oznajmił, że przeczytano mu postanowienie o zwolnieniu z więzienia jego klientki na mocy amnestii. Prawniczka Irina Chrunowa przekazała, że Alochinę przewieziono samochodem administracji więziennej na dworzec kolejowy. Zrobiono to pod nieobecność adwokata, „bez wątpienia po to, by uniknąć rozgłosu w mediach” – dodała.

Alochina udzieliła wywiadu opozycyjnej telewizji Dożd. Skrytykowała w nim amnestię uchwaloną w zeszłym tygodniu przez rosyjski parlament, na mocy której została zwolniona, nazywając ją „PR-owskim chwytem”.

To profanacja – mówiła, wskazując, że amnestia nie objęła nawet 10 proc. osadzonych. – Gdybym miała wybór, odmówiłabym – oceniła Alochina. Dodała, że nie zmieniła zdania o prezydencie Rosji Władimirze Putinie.

Alochina zapowiedziała, że zajmie się działalnością na rzecz obrony praw człowieka.

Prokuratura Kraju Krasnojarskiego poinformowała, że druga członkini grupy Pussy Riot także wyszła na wolność. Nadieżda Tołokonnikowa „otrzymała dokumenty o amnestii do rąk własnych”.

Nadieżda Tołokonnikowa będzie walczyć o prawa więźniów w Rosji. Po opuszczeniu kolonii karnej skrytykowała system penitencjarny Rosji. Jak mówiła, cały kraj zbudowany jest na takich zasadach jak rosyjskie kolonie karne. Dlatego chce zmienić sposób w jaki system więziennictwa funkcjonuje.

Nad nowymi przepisami Tołokonnikowa chce współpracować ze swoją koleżanką z Pussy Riot, Marią Alochiną.

Dwie członkinie grupy: Alochina oraz 24-letnia Tołokonnikowa odbywały karę dwóch lat łagru za wykonanie w lutym 2012 r. antyprezydenckiego utworu w soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie.

Obie zostały objęte amnestią, uchwaloną 18 grudnia bieżącego roku przez Dumę Państwową, niższą izbę parlamentu Rosji, w związku z 20. rocznicą uchwalenia konstytucji. Obie kobiety mają małe dzieci.

Prócz nich na dwa lata kolonii karnej za „chuligaństwo motywowane nienawiścią religijną” skazano trzecią członkinię grupy – Jekatierinę Samucewicz, jednak w jej przypadku zawieszono wykonanie kary.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej