Brytyjczycy skazani za atak na islamski ośrodek

Stuart Harness i Gavin Humphries (fot. Humberside police/za guardian.com)

Dwóch byłych żołnierzy brytyjskich zostało skazanych przez sąd w Hull na karę sześciu lat więzienia za próbę podpalenia muzułmańskiego ośrodka kulturalnego w Grimsby, w północno-wschodniej Anglii.

37-letni Gavin Humphries i 33-letni Stuart Harness przyznali się do ataku dokonanego 26 maja br., w kilka dni po brutalnym zamordowaniu przez dwóch nawróconych na islam Brytyjczyków nigeryjskiego pochodzenia żołnierza Lee Rigby'ego, z drugiego strzeleckiego pułku piechoty, przed koszarami jego jednostki w Greenwich.

Trzeci oskarżony 25-letni Daniel Cressey został uznany winnym pomocnictwa i także skazany na 6 lat więzienia w listopadzie. Mężczyzna był kierowcą podsądnych, choć w samym ataku nie brał udziału. Humphries i Harness nie mając świadomości sfilmowali samych siebie w trakcie sporządzania ładunków zapalających w domu Harnessa.

W trakcie ataku uchwyciła ich kamera zamontowana na ścianie islamskiego ośrodka. – Bez względu na to, jak silne by nie było wasze wzburzenie należało poczekać aż sprawiedliwości stanie się zadość. Zamiast tego dokonaliście odwetowego ataku obrzucając ładunkami zapalającymi islamski ośrodek kulturalny w Grimsby – powiedział podsądnym sędzia Mark Bury.

Sędzia podkreślił, że muzułmanie w Grimsby nie mieli nic wspólnego z atakiem w Greenwich, który tak wzburzył obu mężczyzn i w niczym nie naruszyli prawa.

Po zamordowaniu Lee Rigby'ego przed koszarami jego jednostki 22 maja w Anglii odnotowano wzrost liczby incydentów antymuzułmańskich. Ława przysięgłych londyńskiego sądu karnego Old Baily uznała w tych dniach, iż 29-letni Michael Adebolajo i 22-letni Michael Adebowale, są winni morderstwa brytyjskiego żołnierza. Sąd wymierzy im karę z początkiem nowego roku.

źródło:

Zobacz więcej