USA zaniepokojone rakietami w Kaliningradzie

Rosyjskie ministerstwo obrony potwierdziło, że rakiety krótkiego zasięgu Iskander są rozmieszczone u zachodnich granic Rosji (fot. flickr/Asitimes)

Stany Zjednoczone poinformowały Rosję, że są zaniepokojone ryzykiem destabilizacji w regionie w związku z planem Moskwy rozmieszczenia rakiet krótkiego zasięgu w obwodzie kaliningradzkim.

– Zaapelowaliśmy do Rosji, by nie podejmowała działań, które destabilizują region – powiedziała przedstawicielka Departamentu Stanu USA Marie Harf. Podkreśliła, że Waszyngton bezpośrednio rozmawiał z Moskwą.

Według niemieckiego dziennika „Bild" Rosja rozmieściła już na terenie obwodu kaliningradzkiego w pobliżu granicy z Polską oraz wzdłuż granicy z krajami bałtyckimi rakiety Iskander-M, przystosowane do przenoszenia głowic atomowych.

Rosyjskie ministerstwo obrony oficjalnie potwierdziło, że rakiety krótkiego zasięgu Iskander są rozmieszczone u zachodnich granic Rosji. Według resortu obrony Rosji nie narusza to żadnych umów lub uzgodnień międzynarodowych. Wysokie rangą źródło w ministerstwie obrony Rosji, cytowane przez dziennik „Izwiestija", oświadczyło, że rakiety Iskander stacjonują w obwodzie kaliningradzkim od dawna.

Zdaniem polskiego MSZ plany rozmieszczenia nowych rakiet Iskander-M w obwodzie kaliningradzkim są niepokojące i wielokrotnie Polska dawała temu wyraz. Jak zaznaczono „jest to sprawa całego NATO i w tym wymiarze należy spodziewać się ewentualnych konsultacji i działań w tej sprawie na forum NATO i UE".

Amerykańscy analitycy mówią, że rozmieszczenie przez Rosję rakiet Iskander w Kaliningradzie nie stanowi poważnego zagrożenia militarnego dla zachodu. Jeden z ekspertów powiedział agencji AFP, że Moskwa prawdopodobnie chce zastraszyć Polaków, licząc na ich sprzeciw wobec planów budowy amerykańskiej tarczy antyrakietowej.

źródło:
Zobacz więcej