Oko w oko z… rysiem

(fot. RDLP w Olsztynie)

Oto niezwykłe spotkanie oko w oko z rysiem. Na swojej drodze spotkał go leśniczy Tomasz Lewandowski z Nadleśnictwa Korpele koło Szczytna. Na nagraniu widać, że spotkaniem zainteresowany był nie tylko leśniczy.

Ryś to w naszych lasach gatunek bardzo rzadki. Leśnicy wraz z WWF Polska już od 6 lat prowadzą projekt na rzecz przywrócenia rysiów w mazurskich lasach. Te groźne „koty” zniknęły z tamtejszych lasów z powodu nadmiernego odstrzału i kłusownictwa. Jak mówił zaskoczony leśniczy – „zwierze było w naprawdę dobrej kondycji”.

Starania leśników i ekologów nie idą na marne. Dowodem na to jest nagranie. Zostało ono zarejestrowane 10 grudnia przez Tomasza Lewandowskiego, leśniczego z Nadleśnictwa Korpele koło Szczytna. – Jechałem leśną drogą, kiedy z odległości mniej więcej 300 metrów zauważyłem, że coś wyszło na drogę. Złapałem za telefon komórkowy i zacząłem nagrywać – opowiada leśniczy Lewandowski.

Leśniczy przyznaje, że takie spotkanie to prawdziwy rarytas. Ryś to przecież gatunek rzadki, a na dodatek stroniący od człowieka. Na terenie Nadleśnictwa Korpele można spotkać cały wachlarz zwierząt chronionych - łosia, bobra, wilka, wydrę i jak widać na filmie także i rysia.

źródło:
Zobacz więcej