USA nałożą sankcje na władze Ukrainy?

Amerykański Departament Stanu nie wyklucza wprowadzenia sankcji wobec ukraińskich władz. Krytycznie na temat wydarzeń na Ukrainie wypowiadają się także członkowie amerykańskiego Kongresu i również biorą pod uwagę konieczność zastosowania sankcji wobec władz w Kijowie.

Krytykę metod użytych przez ukraińskie władze wobec demonstrantów wyrażają na Kapitolu zgodnie Demokraci i Republikanie. Grupa doradców zarówno senatorów jak i Kongresmenów dyskutowała, jak amerykański parlament może odpowiedzieć na przemoc, do jakiej doszło w Kijowie.

Brane jest pod uwagę wprowadzenie restrykcji wizowych wobec przedstawicieli ukraińskich władz, a także sankcje finansowe, jak choćby zamrożenie ich aktywów w amerykańskich bankach.

Wpływowy demokratyczny senator Chris Murphy oświadczył, że dotychczasowe postępowanie prezydenta Janukowycza wobec protestujących ludzi jest nie do zaakceptowania i jeśli nadal będzie używał pałek i buldożerów przeciwko pokojowym demonstracją, to należy się spodziewać konsekwencji ze strony amerykańskiego Kongresu.

Także republikański Senator John McCain oznajmił, że jeśli na Ukrainie będzie nadal dochodziło do przestępstw wobec osób, które pokojowo korzystają ze swoich fundamentalnych praw, to będą musiały zostać wyciągnięte konsekwencje.

źródło:
Zobacz więcej