RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Urugwaj zalegalizował marihuanę

f
EPA/Sandro Pereyra

Urugwaj jako pierwszy kraj na świecie zalegalizował uprawianie, sprzedaż i zażywanie marihuany. Izba wyższa parlamentu Urugwaju (Senat) uchwalił rządowy projekt ustawy w tej sprawie stosunkiem głosów 16:13.

Celem ustawy jest – jak argumentuje rząd – przejęcie z rąk przestępców tej zyskownej działalności.

Zwolennicy ustawy, niektórzy palący „jointy”, zgromadzili się w pobliżu gmachu parlamentu w stolicy kraju Montevideo trzymając zielone balony i transparent z napisem: „Uprawiając wolność Urugwaj rośnie”.

Ustawa przewiduje, że można będzie nabyć w licencjonowanych aptekach maksymalnie 40 gramów marihuany miesięcznie. Nabywca musi mieszkać w Urugwaju, mieć ponad 18 lat i musi być zarejestrowany w państwowej bazie danych, za pomocą której będzie monitorowana ilość zakupionego przez niego narkotyku.

Urugwajczycy będą również mogli hodować w swoich domach do 6 krzaków marihuany rocznie i powoływać kluby palaczy liczące od 15 do 45 członków. Kluby będą mogły hodować do 99 krzaków tego narkotyku rocznie.

Legalny zakup marihuany w aptekach będzie możliwy od kwietnia przyszłego roku. Niższa izba parlamentu uchwaliła swoją wersję ustawy w końcu lipca br.

Analitycy podkreślają, że ustawa idzie daleko dalej niż kroki podjęte w kierunku liberalizacji marihuany w Holandii, lub Hiszpanii.

Według badań opinii publicznej, 2/3 Urugwajczyków jest przeciwnych regulowaniu kwestii marihuany przez państwo.

Jednak prezydent Jose Mujica oświadczył, że prowadzona na całym świecie walka z przemysłem narkotykowym nie przynosi rezultatów i jego zdaniem, aparat państwowy może skuteczniej walczyć z uzależnieniami i gangami handlarzy narkotyków niż policja i wojsko.

źródło:

Zobacz więcej