RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Janukowycz zgodził się na okrągły stół

Prezydent Ukrainy zgodził się na organizację okrągłego stołu. Mają przy nim zasiąść przedstawiciele opozycji i władzy. We wtorek do Kijowa ma przybyć szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton, by pomóc w rozwiązaniu kryzysu politycznego na Ukrainie. Wizytę zaproponował przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Wiktorem Janukowyczem.

Jak powiedziała rzeczniczka Ashton - Maja Kocijancic, szefowa unijnej dyplomacji będzie chciała przekazać wszystkim stronom sporu na Ukrainie pozycję Unii Europejskiej w tej sprawie. – Od początku bardzo wyraźnie apelujemy do obu stron o polityczny dialog, który doprowadziłby do rozwiązania obecnego kryzysu. Innym bardzo ważnym elementem są nasze nieustanne prośby o śledztwo w sprawie aktów przemocy, jakie zostały dokonane wobec pokojowych demonstrantów, i tego, co stało się później - podkreśliła Kocijancic.

Komisja Europejska podkreśla, że wspiera europejskie aspiracje Ukraińców. W Kijowie nie ustają prounijne manifestacje, rozpoczęte po zawieszeniu przez rząd przygotowań do podpisania umowy stowarzyszeniowej. Bruksela podkreśla, że oferta w tej sprawie jest wciąż na stole, ale Kijów musi pokazać „jasne sygnały”, że mu na tym zależy. Gotowy do rozmów na ten temat jest unijny komisarz ds. rozszerzenia Stefan Fuele. Wkrótce do Brukseli ma przybyć także ukraińska delegacja.

Prezydent Ukrainy wyraził zgodę na zorganizowanie okrągłego stołu. Na oficjalnej stronie szefa państwa napisano, że jest to idea pierwszego prezydenta Ukrainy Leonida Krawczuka. Znalazła ona poparcie obecnego prezydenta, ponieważ może być to pole dla porozumienia. Jutro w tej sprawie mają się spotkać czterej prezydenci: obecny i 3 poprzednich. Mają omówić możliwe wyjścia z sytuacji.

źródło:

Zobacz więcej