Agnieszka Holland prezydentem EFA

Agnieszka Holland stanęła na czele Europejskiej Akademii Filmowej. Jest pierwszą kobietą na tym stanowisku w 25-letniej historii instytucji. Polska reżyserka, trzykrotnie nominowana do Oscara zastąpiła na tym stanowisku wybitnego reżysera niemieckiego – Wima Wendersa.

Agnieszka Holland należy do najwybitniejszych twórców polskiego kina. Absolwentka słynnej czeskiej szkoły filmowej - FAMU. Poza trzema nominacjami do Oscara ma na koncie wiele innych prestiżowych nagród m.in. do Złotego Niedźwiedzia, Złotej Palmy, Cesara i BAFTY.

Do jej najgłośniejszych obrazów należą takie filmy, jak „W ciemności", „Europa, Europa", „Olivier, Olivier", „Kobieta samotna", „Gorączka" i „Aktorzy prowincjonalni".

Europejska Akademia Filmowa jest organizacją zrzeszającą najwybitniejszych twórców europejskiego kina. Założona została przez Ingmara Bergmana w 1988 roku jako Europejskie Towarzystwo Filmowe. Jej pierwszym laureatem był Krzysztof Kieślowski, którego w 1988 r. nagrodzono za „Krótki film o zabijaniu".

Wówczas nagrody nosiły nazwę Felixów, od 1997 – to Europejskie Nagrody Filmowe. W sobotę w Berlinie nagrody akademii zostaną wręczone 26 raz.

źródło:
Zobacz więcej