RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Pogrzeb Nelsona Mandeli – 15 grudnia

1
Republika Południowej Afryki w żałobie. Flagi na masztach opuszczono do połowy, a w całym kraju mieszkańcy żegnają Madibę - jak nazywali swojego przywódcę. (fot. PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA)

Nelson Mandela będzie pochowany w niedzielę 15 grudnia, w Qunu, rodzinnej wiosce byłego prezydenta – poinformował prezydent Republiki Południowej Afryki Jacob Zuma. W całej RPA trwa żałoba narodowa, a flagi państwowe opuszczono do połowy masztów. Nelson Mandela zmarł w wieku 95 lat.

Na najbliższy wtorek zaplanowano także narodową ceremonię żałobną. Ma się ona odbyć na stadionie w Johannesburgu – tym samym, w którym w 2010 roku rozegrano finał mistrzostw świata w piłce nożnej. Obiekt może pomieścić nawet 95 tysięcy osób. Później trumna z ciałem Nelsona Mandeli ma zostać na trzy dni wystawiona w stolicy kraju, Pretorii.

Nelson Mandela – bojownik o zniesienie apartheidu, były prezydent RPA i laureat Pokojowej Nagrody Nobla od kilku lat ciężko chorował. W tym roku trzykrotnie przebywał w szpitalu z powodu infekcji płuc. Mandela był najsłynniejszym więźniem politycznym świata w czasach apartheidu oraz symbolem walki o wolność i sprawiedliwość. W więzieniach spędził prawie 28 lat.

Z całego świata napływają kondolencje i wyrazu żalu po śmierci Nelsona Mandeli. Papież Franciszek w depeszy kondolencyjnej do prezydenta Zumy przypomniał, że Mandela głosił idee godności człowieka i wyrzeczenia się przemocy. W szopkach w Neapolu, w znanych na całym świecie pracowniach szopkarzy na ulicy San Gregorio Armeno, ustawiono w piątek figurki przedstawiające Mandelę.

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun ocenił, że pierwszy czarnoskóry prezydent RPA był „gigantem sprawiedliwości”, którego „bezinteresowna walka o ludzką godność, równość i wolność” inspirowała wielu ludzi na świecie.

Prezydent RP Bronisław Komorowski w depeszy kondolencyjnej podkreślił, że Mandela to autorytet dla tych, którym bliskie są ideały humanizmu i praworządności, a „dorobek jego życia stanowić będzie ważne przesłanie dla kolejnych pokoleń”. Szef MSZ Radosław Sikorski nazwał Mandelę jednym z tytanów XX wieku. „Wszyscy ludzie, którzy walczyli w XX wieku o wolność, także my Polacy, rozumieją, kim był ten wielki człowiek dla Afryki, dla całego świata” – podkreślił.

Hołd Mandeli złożyli przywódcy mocarstw światowych. Barack Obama wyznał, że Mandela był dla niego inspiracją i pozostanie przykładem aż do końca życia. Francois Hollande polecił opuszczenie we Francji flag do połowy masztu. Władimir Putin podkreślił, że z Mandelą związana jest cała epoka w historii Afryki, upamiętniona zwycięstwem nad apartheidem i budową demokratycznej RPA. Pierwszy i ostatni prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow przypomniał opinię Mandeli, że do obalenia apartheidu w RPA przyczyniła się także pierestrojka.

Hołd „niestrudzonej walce” Mandeli o pokój w RPA złożyła brytyjska królowa Elżbieta II – poinformował Pałac Buckingham. Premier David Cameron, który w 2006 r. poprosił RPA o wybaczenie błędów, jakie w sprawie apartheidu popełniła niegdyś jego partia (torysi), podkreślił, że Mandela „był legendą już za życia, a teraz stał się legendą po śmierci”.

W Indiach ogłoszono pięciodniową żałobę, a premier Manmohan Singh nazwał zmarłego bohatera walki z apartheidem „prawdziwym następcą Gandhiego”, nawiązując do pokojowej walki o niepodległość Indii, jaką prowadził z brytyjskimi kolonistami Mahatma Gandhi. Indyjscy internauci uważają, że dla RPA był on tym, kim Gandhi dla Indii.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej