RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Cztery polskie uczelnie w Top 100

1
Dumny z najlepszego miejsca spośród polskich uczelni może być rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Marcin Pałys (fot. PAP/Jakub Kamiński)

Cztery polskie uczelnie wyższe znalazły się w inauguracyjnym rankingu stu najlepszych placówek naukowych dwudziestu rynków wschodzących. Ranking opracował brytyjski tygodnik „Times Higher Education”.

Wśród wyróżnionych placówek są: Uniwersytet Warszawski, który zajął miejsce 23., Uniwersytet Jagielloński (miejsce 41.), Politechnika Warszawska (64) oraz Uniwersytet Łódzki (100).

W rankingu uwzględniono m.in. osiągnięcia w nauczaniu, badaniach naukowych, zakres współpracy z przemysłem i biznesem oraz liczbę odnośników w pracach naukowych.

Z rankingu (The BRICS & Emerging Economies Rankings 2014) opublikowanego w najnowszym „Times Higher Education” – renomowanym tygodniku zajmującym się problematyką szkolnictwa wyższego – wynika, że największą liczbę renomowanych uniwersytetów i szkół technicznych mają Chiny, ogółem 23. Tuż za Chinami nieoczekiwanie uplasował się Tajwan, który ma ich 21. Na trzecim miejscu są Indie.

W pierwszej dziesiątce najlepszych instytucji naukowych w państwach rozwijających się są cztery placówki z Chin, trzy z Turcji i po jednej z RPA, Tajwanu i Rosji.

W rankingu znalazło się m. in. sześć uniwersytetów i szkół technicznych z Turcji, trzy z Czech, dwie z Węgier, trzy z Rosji, pięć z Tajlandii.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej