RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Janukowycz załatwił kasę w Chinach

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej w Pekinie (fot. PAP/EPA/WANG ZHAO/POOL)

Wiktor Janukowycz na Dalekim Wschodzie szuka nie tylko schronienia przed opozycją, ale też pieniędzy dla swojego kraju. – Ukraina podpisała z Chinami porozumienia, dzięki którym może liczyć na inwestycje o wartości 8 mld dolarów – oświadczył prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz podczas wizyty w Pekinie.

Podpisane dziś dokumenty rozszerzają współpracę gospodarczą. Nie obliczaliśmy jeszcze, jaka będzie równowartość finansowa, ale według naszych wcześniejszych kalkulacji chodzi mniej więcej o 8 mld dolarów inwestycji w gospodarkę Ukrainy – powiedział Janukowycz.

Zapewnił, że te porozumienia zwiększą skalę inwestycji chińskich, i że strony uzgodniły przejście do praktycznej realizacji wspólnych projektów w energetyce, przemyśle stoczniowym i budowie infrastruktury.

W trakcie wizyty Janukowycza w Chinach podpisano umowę o przyjaźni i współpracy między oboma krajami oraz deklarację o dalszym pogłębianiu ich strategicznego partnerstwa. Podpisano też ramowe dokumenty dotyczące energetyki.

Wśród podpisanych dokumentów agencja Interfax–Ukraina wymienia: umowę międzyrządową o współpracy techniczno–gospodarczej, memorandum dotyczące wspierania grupowych podróży turystów ukraińskich oraz memorandum, którego stroną jest Ministerstwo Zdrowia Ukrainy, dotyczące tradycyjnej medycyny chińskiej.

Janukowycz przebywa w Chinach w czasie, gdy w Kijowie trwają protesty przeciwko wstrzymaniu przez rząd przygotowań do podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.

źródło:

Zobacz więcej