RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Spadł mozambicki samolot; zginęły 34 osoby

f
fot. sxc.hu

Nikt nie przeżył katastrofy samolotu typu Embraer 190 mozambickich linii lotniczych LAM z 34 osobami na pokładzie. Maszyna zaginęła w piątek w drodze do Angoli. W sobotę doszczętnie spalony wrak samolotu odnaleziono w północno-wschodniej Namibii – poinformowała namibijska policja.

Moja ekipa na miejscu odnalazła wrak. Nikt nie przeżył. Maszyna doszczętnie spłonęła – powiedział agencji AFP przedstawiciel policji w regionie Okawango na północnym wschodzie Namibii.

Samolot leciał ze stolicy Mozambiku Maputo do stolicy Angoli Luandy. Na pokładzie znajdowało się 28 pasażerów i 6 członków załogi. Według agencji Xinhua wśród pasażerów byli obywatele Mozambiku, Angoli, Portugalii, Francji i Brazylii.

Maszyna rozbiła się na terenie Parku Narodowego Bwabwata. Nie wiadomo na razie, co było przyczyną katastrofy. Jak informują mozambickie władze samolot zaginął w chwili, gdy panowały złe warunki atmosferyczne i słaba widoczność.

W pewnym momencie samolot stracił łączność z kontrolerami lotów. Najpierw informowano, że prawdopodobnie wylądował awaryjnie na północy Namibii, w pobliżu granicy z Botswaną i Angolą, następnie – że zaginął.

W piątek po południu na poszukiwania wysłano śmigłowiec, lecz po jakimś czasie trzeba go było odwołać z powodu silnych opadów deszczu. Nazajutrz rano poszukiwania wznowiono.

W 2011 r. Unia Europejska wydała zakaz lotów samolotów LAM na swoim terytorium ze względu na „istotne braki w dziedzinie bezpieczeństwa”.

źródło:

Zobacz więcej