RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Boss bośniackiej mafii skazany

fot
Zijada Turkovića skazano m. in. za handel bronią (fot. flickr/Aaron Weber)

Boss mafii bośniackiej Zijad Turković, oskarżony o zabójstwa, handel narkotykami i bronią, wymuszenia oraz pranie pieniędzy, został skazany na 40 lat więzienia – poinformował sędzia Izo Tankić.

Jeden z głównych członków organizacji Turkovicia, Milenko Lakić, został również skazany na 40 lat więzienia. Trzech innych mafiosów dostało wyroki pozbawienia wolności od 3 do 12 lat.

W trakcie procesu, który trwał od 2011 roku, Turković przyznał się tylko do usiłowania popełnienia zabójstwa. Jednak wielu członków jego organizacji zdecydowało się zawrzeć układ z sądem, w ramach którego złożyli zeznania obciążające ich bossa w zamian za łagodniejszy wymiar kary.

Sprawa dotyczyła „jednej z najważniejszych organizacji przestępczych w Bośni i całym regionie” – powiedziała prokurator Dijana Kajmaković.

Według aktu oskarżenia Turković był również winien utworzenia organizacji przestępczej i kierowania nią w latach 2005-2010. Mafia ta miała dokonać pięciu morderstw oraz zbrojnego napadu, podczas którego skradła 1,3 mln euro ze składu towarowego na lotnisku w Sarajewie.

źródło:

Zobacz więcej