RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

W Watykanie wystawiono relikwie św. Piotra

fot.
Papież całuje relikwie św. Piotra (fot. PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI)

Historyczne wydarzenie w Watykanie. Pierwszy raz wystawiono na widok publiczny szczątki św. Piotra. To gest papieża Franciszka w związku z zakończeniem Roku Wiary.

W homilii papież apelował o pokój w Syrii i w Ziemi Świętej. Mówił wiernym, że Jezus musi być w centrum ich życia, myśli i uczynków.

Po homilii Franciszek przez pewien czas modlił się trzymając relikwie św. Piotra, pierwszego papieża. To jemu, jako opoce Kościoła, Jezus nakazał budować Kościół.

Święty Piotr został pochowany na wzgórzu watykańskim, ówczesnym miejscu pochówku, najprawdopodobniej w 67 lub w 68 roku. To w 1900. rocznicę tej śmierci, w 1967 roku, papież Paweł VI ogłosił pierwszy Rok Wiary.

Drugi rok wiary rozpoczął 11 października 2012 r. papież senior Benedykt XVI w 50. rocznicę otwarcia Soboru Watykańskiego II.

Papież Franciszek wręczył dziś 36 reprezentantom z 18 krajów ze wszystkich kontynentów pierwsze egzemplarze swej adhortacji apostolskiej „Evangelii gaudium” (radość Ewangelii) na temat nowej ewangelizacji. Wśród tych, którzy je otrzymali, byli między innymi: biskup, ksiądz, diakon, zakonnik, seminarzysta, katecheci, rodzina, osoba niewidoma, dziennikarze i artyści. Dokument dostała od papieża młoda polska artystka Anna Gulak, pracująca często w Rzymie i w Watykanie.

Wśród dziesiątków tysięcy wiernych obecnych na placu Świętego Piotra zbierano datki na pomoc dla ofiar tajfunu na Filipinach.

Na zakończenie mszy, przed modlitwą Anioł Pański papież pozdrowił Ukraińców, wspominających 80. rocznicę Wielkiego Głodu w swoim kraju, który został wywołany – jak podkreślił Franciszek – „przez sowiecki reżim” i spowodował miliony ofiar.

źródło:
Zobacz więcej