RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Protesty w Kijowie; doszło do przepychanek

Marsz poparcia dla integracji europejskiej Ukrainy przeszedł ulicami Kijowa. Akcję zwołała opozycja w odpowiedzi na ogłoszone przez władze przerwanie przygotowań do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE. Późnym popołudniem doszło do przepychanek z milicją. Część protestujących próbowała szturmować budynki rządowe.

Marsz wyruszył spod pomnika wieszcza narodowego Tarasa Szewczenki. Ludzie nieśli niebiesko-żółte flagi narodowe, flagi unijne i transparenty z hasłami nawołującymi do zbliżenia z UE. Manifestanci skandowali: „Precz z bandą!”, „Ukraina to Europa!”, „Chcemy do UE, a nie do Unii Celnej!”. Opozycja ustawiła w centrum stolicy namioty.

Przepychanki z oddziałami specjalnymi milicji „Berkut” wybuchły przed siedzibą ukraińskiego rządu, gdy młodzi ludzie pod flagami partii Swoboda próbowali przypuścić na nią atak. W pewnym momencie nad tłumem pojawiła się chmura białego dymu.

Milicja przyznała następnie, że rzeczywiście użyła gazu łzawiącego, jednak – jak podkreśliła w przekazanym mediom komunikacie – zrobiła to w odpowiedzi na atak gazem, którego dopuścili się demonstrujący.

Do kolejnych przepychanek doszło na Majdanie Niepodległości, głównym placu Kijowa, gdzie od czwartku trwa protest przeciwko ogłoszonej przez władze pauzie w przygotowaniach do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE. Na plac wjechały autobusy z funkcjonariuszami „Berkuta”. Ludzie nie pozwalali milicjantom wyjść na zewnątrz, jednak ci – rozpychając się łokciami – przerwali blokadę.

Duża akcja nieposłuszeństwa obywatelskiego trwa też we Lwowie, gdzie protestują studenci miejscowych uczelni. Do większych i mniejszych demonstracji poparcia dla zbliżenia Ukrainy z Unią Europejską dochodzi także w wielu innych miastach kraju.

W niedzielę demonstrację pod hasłem poparcia dla decyzji władz zorganizowała ekipa rządząca. Według mediów uczestnicy tego zgromadzenia zostali przywiezieni ze wschodnich regionów kraju, tradycyjnie przychylnych prezydenckiej Partii Regionów. Manifestacja z inicjatywy władz, w której uczestniczy kilkaset osób, odbywa się na placu Mychajłowskim w Kijowie.

źródło:
Zobacz więcej