RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Każdego, kto złamie prawo, czeka spotkanie ze służbami”

– Każdy, kto złamał prawo, a sprawuje władzę, niech się szykuje na spotkanie ze służbami, które przebudowaliśmy po to, by jeszcze mocniej, precyzyjniej kontrolowały władzę – mówił premier na konwencji krajowej PO w Warszawie. Donald Tusk wezwał działaczy Platformy do zachowania czystych intencji funkcjonowania w polityce.

Po sześciu latach władzy ktoś musi ludziom PO, powiedzieć prosto w oczy, że dalsze sprawowanie władzy wymaga absolutnie czystości intencji. Jeśli ktoś uważa, że może być nieuczciwy i nie spotka go za to kara jest w błędzie – oświadczył premier na konwencji krajowej Platformy w Warszawie.

PO spotkała się z szeroką krytyką w związku z nieprawidłowościami o charakterze korupcyjnym. Po wyborach szefów regionów media opublikowały m.in. nagrania rozmów z kulisów zjazdu PO na Dolnym Śląsku, które wskazywały na to, że doszło tam do próby pozyskania głosów w zamian za obietnice pracy w KGHM.

Z kolei w ostatnich dniach CBA zatrzymało kolejne osoby w związku ze śledztwem dot. korupcji przy przetargach m.in. w Centrum Projektów Informatycznych w b. MSWiA i KGP. Ogólnie w śledztwie tym podejrzanych jest 38 osób. Postawiono 27 zarzutów 22 osobom, m.in. byłemu wiceministrowi SWiA, byłemu już wiceszefowi GUS oraz byłej urzędniczce MSZ.

Szef rządu zapewnił, że „nie będzie przymykał oka na zbyt dobre samopoczucie niektórych, kiedy będą nadużywali władzy, czy to w sposób kryminalny, czy łamiąc dobre obyczaje”. – Każdy, kto złamał lub złamie prawo, a sprawuje władzę, niech się szykuje na spotkanie ze służbami, które przebudowaliśmy po to, by jeszcze mocniej, bardziej precyzyjnie kontrolowały władzę i wydawanie środków publicznych – podkreślił premier.

Zapowiedział, że każdy, kto w PO, nie łamiąc prawa, złamał dobry obyczaj lub standardy PO, pożegna się z kandydowaniem do jakiegokolwiek ciała publicznego.

Chcę bardzo mocno podkreślić, że jeśli kogoś męczy uczciwe sprawowanie funkcji, to będzie się musiał pożegnać: wpierw z funkcją, a potem z możliwością reprezentowania PO gdziekolwiek w Polsce – oświadczył szef Platformy.

Zdaniem Tuska, budowanie przyszłości w oparciu o czyste intencje, uczciwość i poczucie misji – to jedyny gwarant podtrzymania zaufania Polaków do Platformy Obywatelskiej.

Jeśli chcemy w przyszłości także wygrywać wybory, jeśli chcemy z czystym sumieniem sprawować władzę tak, jak dzisiaj, musimy mieć 100-proc. pewność, że robimy to przy pomocy ludzi i narzędzi, którzy są w stanie sprostać najwyższym standardom – podkreślił.

Premier „o nowym otwarciu”

Tusk zaapelował też do członków swojej partii o wspólną pracę dla Polski, bo trudny czas wyborów partyjnych jest już za ugrupowaniem. – Stąd Platforma musi wyjść z absolutnym przekonaniem: mamy do siebie zaufanie – wzywał.

Premier przekonywał, że Polska „poblisko 25 lat de facto odbudowy Polski” po raz pierwszy w historii ma szansę wejść na wyższy poziom, ma szanse na skok cywilizacyjny. – I to jest dokładanie dziś ten moment, kiedy to nowe otwarcie, to wejście na wyższy poziom, jak w komputerowej grze, na ten niedostępny do tej pory dla cywilizacyjnych amatorów poziom, jest w zasięgu wzroku. To jest moment, który związany jest z szansą, jakiej Polska nigdy do tej pory nie miała – dodał.

Zastrzegł, że „nowe otwarcie”, „cywilizacyjny skok teraz musi dotyczyć ludzi”. – Dzisiaj kończąc wielki okres odbudowy, inwestowania w infrastrukturę, w te konstrukcje, autostrady, drogi, ośrodki badawcze, te miliardy polskich i europejskich pieniędzy, złotówek i euro, jakie poszło na wybudowanie tych fundamentów, od jutro musi zacząć to wszystko pracować dla Polaków – podkreślił.

Zauważył, że za opłotkami Warszawy bieda ciągle jest obecna i jeśli PO chce pokazać, że jest Polsce potrzebna, musi zrealizować program pracy tych europejskich pieniędzy na rzecz każdej polskiej rodziny. – Ten drugi krok, nowe otwarcie, to systematyczne przekierowywanie środków krajowych i europejskich, by trafiły do „rodziny w Pułtusku” – podkreślił Tusk. A nie – mówił – na wielkie, gigantyczne projekty, bo te powoli będą kończone.

Według premiera Polakom potrzebna jest przede wszystkim praca i bezpieczna płaca. Zapewnił, że będzie pilnował ministrów, by przy podejmowaniu decyzji, brali pod uwagę to, czy „dzięki temu ma szansę wzrosnąć płaca”.

Zaznaczył, że – Polacy zasługują na płacę bezpieczną, w kontekście ich przyszłej emerytury. Podejmiemy takie działania w tej dziedzinie, przemyślane i ostrożne, które spowodują, że nie ubędzie miejsc pracy, z tego tytułu, że płaca będzie bezpieczniejsza – zadeklarował szef rządu.

Zainwestować w polski intelekt

Premier przekonywał, że PO i jego rząd mają precyzyjny plan, który dotyczy „polskiej rodziny, polskich dzieci, ich edukacji, opieki, wsparcia dla młodych, kiedy chcą budować lub kupować nowe mieszkania, dofinansowania działań, które spowodują, że urzędy będą służyły ludziom, a nie panowały nad ludźmi”.

Przekonywał, że jego plan przewiduje też „inwestowanie w polską drobną firmę, w polski intelekt, w szkolenia zawodowe, startupy i jedno czy dwuosobowe firmy”. – Na to będą szły miliardy złotych, potrzebne także po to, by w tej konkurencji, w jakiej Polska zaczyna wygrywać, jako państwo z innymi, zaczynali wygrywać polscy robotnicy, polscy inżynierowie, polscy naukowcy, artyści i polscy przedsiębiorcy przede wszystkim – zapowiedział.

Polska stanie się najbardziej konkurencyjnym państwem w Europie, bo mamy ludzi z otwartymi umysłami, mamy własną energię i mamy to rozpisane w naszym nowym otwarciu, nowym strategicznym planie – obiecywał premier.

Wyraził też przekonanie, że PO to ludzie z kompetencjami, by zrealizować to „drugie otwarcie, plan dla Polaków”. Według niego, jeśli nie zrobi tego Platforma, żadna z partii opozycyjnych nie podoła temu zadaniu.

Nawiązał do przemówienia prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który mówił, że ta partia przygotuje program dla polskiej gospodarki. – Może przygotowuje program, ale nie był w stanie zaprezentować żadnej konkretnej propozycji, co ma zamiar zrobić: jutro, za miesiąc, za rok, za pięć lat w Polsce. Może dlatego, że nie do końca wierzy, iż będzie mu dane realizować jakikolwiek program – mówił szef rządu.

Zmiany w statucie PO

Obradująca w Warszawie konwencja PO dokonała zmian w statucie. Wprowadzono mechanizmy eliminujące zjawiska „martwych dusz” i „pompowania kół”. Zmieniono sposób opłacania składek.

Każdy członek Platformy będzie musiał osobiście przelać pieniądze ze swojego konta na partyjne. Nowych członków będzie można przyjmować wyłącznie podczas posiedzeń kół. Szefowie powiatów i regionów mają być wybierani bezpośrednio – przez internet lub pocztą. Zmieni się też rola sekretarza generalnego – będzie miał prawo głosu podczas posiedzeń zarządu.

Ponadto odchudzono Radę Krajową. Obecnie liczy blisko 500 osób, będzie mniej liczna. Będą ją tworzyć – jak dotychczas – posłowie, senatorowie i eurodeputowani, a także 120 osób, które zostały wybrane podczas konwencji. Ma się ona zebrać w ciągu dwóch tygodni, by między innymi wybrać zastępców Donalda Tuska.

źródło:
Zobacz więcej