RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Oprah Winfrey i Bill Clinton z medalami

fot
Według Baracka Obamy dzięki Oprah ludzie odkrywają w sobie to, co najlepsze (fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS)

Oprah Winfrey i Bill Clinton otrzymali od prezydenta Baracka Obamy Medale Wolności. Oprócz nich uhonorowano jeszcze czternastu innych wybitnych Amerykanów. Medale Wolności to najwyższe w USA cywilne odznaczenie państwowe.

Sportowcy, dziennikarze, naukowcy, osobowości telewizyjne i politycy znaleźli się wśród 16 osób nagrodzonych przez Baracka Obamę Medalami Wolności.

To są ludzie, których niezwykłe życie przypomina nam o sile ludzkiego ducha i o wartościach, które czynią nas Amerykanami – powiedział Obama. Nagradzając Oprah Winfrey podkreślił, że dzięki niej ludzie odkrywają w sobie to, co najlepsze.

W ponad 450 odcinkach swojego programu jej przesłanie zawsze było to samo: możesz. Możesz to osiągnąć, możesz zostać, kim chcesz, możesz być lepszy – mówił prezydent USA. Nie szczędził też słów uznania dla Billa Clintona.

Jako prezydent udowodnił, że można utrzymać wzrost gospodarczy i ograniczać deficyt inwestując jednocześnie w edukację, rodzinę, zdrowie, naukę i technologię. Innymi słowy, że zajdziemy dalej, jeśli będziemy się o siebie troszczyć – mówił Obama.

Ceremonia wręczenia medali wpisuje się w obchody przypadającej w piątek 50. rocznicy śmierci prezydenta Johna Kennedy'ego. Został on zamordowany 22 listopada 1963 roku podczas przejazdu otwartym samochodem przez Dallas w Teksasie.

To Kennedy na kilka miesięcy przed śmiercią ustanowił współczesną wersję Medalu Wolności, najwyższego amerykańskiego odznaczenia cywilnego nadawanego przez prezydenta USA obywatelom kraju lub obcokrajowcom za wybitne osiągnięcia w różnych obszarach życia.

Nie zdążył jednak nikomu przyznać tego odznaczenia – został zamordowany na dwa tygodnie przed planowaną ceremonią. Wcześniej ustanowiony w 1945 roku Medal Wolności przyznawano za służbę i zasługi cywilne podczas II wojny światowej.

Prezydenckie Medale Wolności otrzymało dotychczas kilkaset osób, w tym także Polacy, jak Jan Karski, Zbigniew Brzeziński, Jan Paweł II i Lech Wałęsa.

źródło:
Zobacz więcej