RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ucho wuja Sama podsłuchiwało Norwegów?

Ucho wuja Sama podsłuchiwało Norwegów?
Amerykański sekretarz stanu John Kerry podczas spotkania z norweskim ministrem spraw zagranicznych Borgem Brendem (fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS)

Ponad 33 miliony rozmów Norwegów przez telefony komórkowe mieli zarejestrować Amerykanie. Dane te publikuje norweska gazeta „Dagbladet” powołując się na byłego pracownika amerykańskich służb wywiadowczych Edwarda Snowdena. Nasłuch miał mieć miejsce między grudniem 2012 roku a styczniem 2013 roku. Nie jest jednak wykluczone, że nie był to jedyny okres.

Rozmowy te nie były podsłuchiwane – pisze norweska gazeta, a jedynie rejestrowane. Identyfikowano numer dzwoniącego i numer odbiorcy połączenia, długość rozmowy, to gdzie fizycznie znajdowały się telefony oraz ich numery seryjne.

Dokument nie zawiera informacji na temat ewentualnej współpracy norweskich służb z amerykańską Agencją. Dagbladet podaje jednak, że według jej informacji, norweskie służby nie współpracowały z amerykańskimi w sprawie rejestrowania tych rozmów. Eksperci amerykańskiej Agencji twierdzą, że pracują nad profilami osób, które na przykład mogą być podejrzane o działalność terrorystyczną.

Ambasada amerykańska w Oslo odmówiła komentarza. A jej przedstawiciel powiedział nieoficjalnie gazecie, że Amerykanie zbierają informacje na całym świecie, podobnie jak służby innych państw.

źródło:
Zobacz więcej