RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Kochani pupile są Europejczykami?

1
Przyjaźń człowieka z psem trwa przynajmniej kilkanaście tysięcy lat (fot.flickr/liverpoolhls)

Psy zostały udomowione w Europie i to już przynajmniej 18 tysięcy lat temu – donoszą naukowcy. Nikt nie wątpił, że najlepszy przyjaciel człowieka pochodzi od wilka, ale dopiero teraz wiemy, kiedy nasz przodek zaprzyjaźnił się z psem.

Badania, których wyniki opublikował „Science”, opierają się o analizy materiału genetycznego psów i szkieletów wilków sprzed kilkunastu tysięcy lat. Do tej pory naukowcy sądzili, że te dwa gatunki rozłączyły się 15 tysięcy lat temu w Azji. Jednak ostatnio odnaleziono szkielety psów, które okazały się dużo starsze – mają nawet 30 tysięcy lat.

Porównanie DNA przodków psów i wilków wskazuje, że dzisiejsze psy mają niewiele wspólnego ze swoimi kuzynami, ani z dawno wymarłymi wilkami azjatyckimi. Ich materiał genetyczny jest najbardziej podobny do przodków europejskich wilków.

Z badań naukowców wynika więc, że człowiek zaprzyjaźnił się z psem jeszcze zanim rozpoczął osiadły tryb życia, ale jako myśliwy czy zbieracz. Za grupami nomadów mogły wędrować wilki, żywiące się odpadkami, aż wreszcie zostały włączone do społeczności myśliwych. – Pamiętajmy, że 18-30 tysięcy lat temu w Europie grasowały dużo groźniejsze drapieżniki – choćby hieny czy niedźwiedzie. I można sobie wyobrazić, że trzymanie wilków blisko siebie mogło być użyteczne. Wilki były takim systemem alarmowym. – powiedział stacji BBC jeden z autorów badań, dr Olaf Thalmann z Uniwersytetu Fińskiego w Turku. – I w ten sposób właśnie mogło dojść do udomowienia . Naukowcy zastrzegają jednak, że to nie koniec badań. Śledzenie historii psów utrudniają jednak ich liczne późniejsze krzyżówki z wilkami.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej