Symulacja zderzacza hadronów w Londynie

Londyn: zwiedzający robi zdjęcia podczas wystawy poświęconej Wielkiemu Zderzaczowi Hadronów (fot. PAP/EPA/ANDY RAIN)

Do czego właściwie służy Wielki Zderzacz Hadronów? Na to pytanie odpowiada otwarta od dziś wystawa w londyńskim Muzeum Nauki. Na otwarciu pojawił się tegoroczny noblista, profesor Peter Higgs.

W możliwie najprostszy sposób ma opowiedzieć o tym, jak i po co naukowcy symulują warunki z początków kosmosu. A przy okazji pokazuje miejsce, gdzie na co dzień szuka się odpowiedzi na najbardziej fundamentalne zagadki Wszechświata.

Zwiedzający zobaczą jak wyglądają biura i korytarze położonego na pograniczu francusko-szwajcarskim Instytutu CERN, gdzie Wielki Zderzacz Hadronów się znajduje.

Na otwarciu pojawił się tegoroczny noblista, profesor Peter Higgs. W zeszłym roku Zderzacz posłużył do potwierdzenia jego hipotezy – sformułowanej jeszcze w latach sześćdziesiątych – o istnieniu tzw. boskiej cząsteczki, bez której materia nie miałaby masy.

Profesor zauważył, że to wydarzenie sprawiło, iż nagle wielu ludzi zaczęło się interesować światem fizyki. – To było fundamentalne odkrycie, ale wiele wcześniejszych tu dokonanych też było ważnych Nie wiem dlaczego, ale akurat to wywołało to wzrost zainteresowania tą dziedziną fizyki –mówił.

Wystawa potrwa do 6 maja.

źródło:
Zobacz więcej