RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

USA: Boko Haram organizacją terrorystyczną

(fot. Wikimedia Commons)
Boko Haram atakuje chrześcijańskie świątynie, szkoły i inne obiekty (fot. Wikimedia Commons)

Islamistyczne ugrupowanie Boko Haram, które usiłuje zaprowadzić szariat w Nigerii zostanie w środę oficjalnie uznane przez Departament Stanu USA za organizację terrorystyczną – podały źródła w Kongresie.

Uznanie tego ugrupowania za organizację terrorystyczną oznacza, że amerykańskie siły bezpieczeństwa i agencje regulujące rynek mają obowiązek zablokować wszelkie kontakty biznesowe i transakcje finansowe z Boko Haram.

Zgodnie z amerykańskim prawem udzielenie „pomocy materialnej” grupie terrorystycznej jest przestępstwem.

Pod koniec października rządowe siły nigeryjskie zorganizowały zmasowany atak z ziemi i powietrza na bojowników Boko Haram w stanie Borno na północnym wschodzie kraju. Ponad 70 islamistów zostało zabitych podczas tej operacji.

Armia nigeryjska zintensyfikowała ataki przeciwko Boko Haram od maja, gdy prezydent Goodluck Jonathan ogłosił stan wyjątkowy w trzech prowincjach na północnym wschodzie (w stanach Borno, Yobe i Adamawa).

Mimo kontrofensywy wojsk rządowych Boko Haram wciąż dokonuje aktów terroru.Nazwę Boko Haram tłumaczy się jako „zachodnia edukacja to świętokradztwo”. Ugrupowanie atakuje chrześcijańskie świątynie, szkoły i inne obiekty. Od roku 2010 roku w atakach tej organizacji zginęło ponad 1,7 tys. ludzi.

źródło:

Zobacz więcej