„Nie chcemy przeprosin od zwykłych Polaków, ale od władz”

– Przeprosiny mogą być wyrażone w najróżniejszej formie. Najważniejsze jest abyśmy je otrzymali.(…) Chodzi o to, że nie mówimy tu o zwykłych Polakach. Nie mówimy tutaj o przeprosinach od zwykłych Polaków, bo w większości ludzie nam współczują i jest im bardzo smutno z powodu tego co się wydarzyło. Oczekujemy przeprosin od władz – przekonywał Aleksandr Aleksiejew, ambasador Federacji Rosyjskiej w Polsce, gość programu „Minęła dwudziesta” w TVP Info.

Ambasador Rosji przekonywał, że przeprosiny za obrzucenie terenu ambasady kamieniami i racami, mogą być wyrażone w najróżniejszej formie. – Najważniejsze, abyśmy je otrzymali. Może być to wideonota i dziś wręczyłem taką notę MSZ Polski, gdzie rzeczywiście domagaliśmy się przeprosin, obiektywnego i skutecznego zbadania incydentu, ukarania winnych oraz naprawienia spraw – wyjaśniał Aleksandr Aleksiejew.

– Chodzi o to, że nie mówimy tu o zwykłych Polakach. Nie mówimy tutaj o przeprosinach od zwykłych Polaków, bo w większości ludzie nam współczują i jest im bardzo smutno z powodu tego co się wydarzyło. Polskie władze nie wykonały swoich obowiązków w ramach konwencji wiedeńskiej, gdzie wedle tego dokumentu, władze zobowiązane są zabezpieczyć bezpieczeństwo przedstawicielstw dyplomatycznych. Oczekujemy przeprosin od władz – podkreślił.

Dyplomata wskazał, że w Polsce od lat toczy się antyrosyjska kampania. – Ani jeden kraj świata nie pisze tak dużo negatywnych informacji o Rosji jak Polska. Nawet w sierpniu 2008 r. Gruzja nie pisała tak o nas aż tak źle. Dlatego myślę, nie mamy się o co kłócić, ale trzeba myśleć, jak pokonać te tendencje które nam przeszkadzają – mówił ambasador.

Jeżeli Polacy mają jakieś pretensje wobec Rosji, to być może należałoby wziąć pod uwagę, że Rosja także będzie mieć pretensje historyczne wobec Polski. I tutaj wybór jest fundamentalny: albo będziemy szli naprzód, albo będziemy się wymieniać listami pretensji historycznych i wokół każdego z nich rozwijać kampanie nienawiści
– ostrzegł dyplomata.

źródło:
Zobacz więcej