Obrońcy krzyża modlą się w Centrum Sztuki

W środę przed Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie odbyła się manifestacja przeciwko profanacji krzyża, zorganizowana przez środowiska związane z TV Trwam (fot. PAP/Rafał Guz)

Członkowie Krucjaty Różańcowej modlą się w sali warszawskiego Centrum Sztuki Współczesnej, w której wystawiana jest kontrowersyjna praca Jacka Markiewicza „Adoracja Chrystusa” – informuje portal rp.pl. W ten sposób chcą zaprotestować przeciwko profanacji krzyża.

W środku jest osiem osób, ale po godz. 14 przyjdzie ich dużo więcej. Po prostu kupili bilety, weszli do sali i rozpoczęli modlitwę różańcową. Zapraszają wszystkich warszawiaków do przyłączenia się do modlitwy – powiedział poseł PiS Andrzej Jaworski, który poinformował rp.pl o wydarzeniu w Centrum Sztuki Współczesnej.

Członkowie Krucjaty chcą w ten sposób zaprotestować przeciw filmowi Jacka Markiewicza „Adoracja Chrystusa”, na którym widać nagiego mężczyznę ocierającego się o figurę Jezusa Chrystusa na krzyżu.

Film Markiewicza jest prezentowany w ramach większej wystawy pod nazwą „British British Polish Polish: sztuka krańców Europy w latach 90. i dziś”. Jest to praca dyplomowa artysty z 1993 r.

W piątek „oburzenie i niesmak” w związku z ekspozycją wyraził przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik.

Przeciwko wystawie protestują środowiska katolickie, wspierane przez niektórych polityków, m.in. z PiS. W środę zorganizowano demonstrację przed CSW. Doniesienia o obrazie uczuć religijnych przez film „Adoracja” wpłynęły też do prokuratury.

źródło:
Zobacz więcej