RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Związkowcy: dość władzy szkodników

Około trzech tysięcy osób uczestniczyło w sobotę w Gdańsku w proteście pod hasłem „Dość lekceważenia społeczeństwa”, zorganizowanym przez regionalne struktury trzech central związkowych: NSZZ „Solidarność”, OPZZ oraz Forum Związków Zawodowych. „Dość władzy szkodników” – można było przeczytać na niesionych przez związkowców transparentach.

Związkowcy żądali przestrzegania dialogu społecznego, obniżenia wieku emerytalnego, wycofania przepisów o elastycznym czasie pracy i ograniczenia stosowania umów śmieciowych. Wśród postulatów demonstrujących były także wzrost płacy minimalnej i wprowadzenie obligatoryjnych referendów po zebraniu odpowiedniej liczby podpisów.

Manifestujący, którzy przyjechali do Gdańska z całego kraju, wyruszyli z placu przy Pomniku Poległych Stoczniowców i przeszli główną ulicą miasta, mijając Dworzec Główny PKP, na Długi Targ, gdzie wystąpili liderzy Solidarności Piotr Duda, OPZZ Jan Guz i Forum Związków Zawodowych Tadeusz Chwałka.

Nieśli ze sobą transparenty z takimi hasłami jak: „Idziemy PO ciebie Donaldzie”, „Tusk pod sąd”, „Stop dla bezrobocia i emigracji młodych”, „Powywalać PO kolei wszystkich drani i złodziei” oraz „Dość władzy szkodników”.

Tu z Gdańska z kolebki Solidarności, mówimy do wszystkich pracowników i nie tylko pracowników w naszym kraju, tych, którzy się czują lekceważeni: zwierajmy siły, abyśmy razem przeciwstawili się tej liberalnej zarazie – mówił podczas wiecu Duda. Szef „S” powtórzył, że związki zawodowe nie będą już uczestniczyć w obradach Komisji Trójstronnej i Wojewódzkich Komisjach Dialogu Społecznego.

Lider „S” mówił o braku polityki przemysłowej w Polsce i upadku branży stoczniowej. – Ale coraz bardziej buduje się przemysł pogardy, hipokryzji i obłudy – zaznaczył.

Wczoraj mieliśmy w Sejmie kolejny popis obłudy i pogardy w stosunku do społeczeństwa. Zebraliśmy 2,5 miliona podpisów pod projektem obywatelskim dotyczącym wieku emerytalnego i co powiedzieli: „wypchajcie się”. Wczoraj milion obywateli w sprawie sześciolatków i znowu „wypchajcie się” – dodał Duda.

Wychodzimy dziś na ulicę, by bić się o prawo do godnej emerytury, by nie podwyższano wieku emerytalnego. Wychodzimy by bić się o prawo do godnego wynagrodzenia. Nie damy się rzucić na kolana i zniewolić – powiedział z kolei Guz. Szef OPZZ apelował w swoim wystąpieniu o jedność w ruchu związkowym w Polsce w walce przeciwko ekipie rządzącej.

Chwałka krytykował działaczy PO za korupcję polityczną. – Dziś widzimy przekupstwo w ustawianiu szyszek partyjnych na Dolnym Śląsku. Jak łatwo można w tym kraju zdobyć pracę. Nie trzeba mieć kwalifikacji i doświadczenia. Wystarczy być znajomym harcownika partyjnego, który dla szefa zrobi wszystko i może zatrudnić w dobrych firmach państwach żony, dzieci, kuzynki i wszystkich znajomych królika. Czy tak ma wyglądać rządzeniem tym krajem i nami? – mówił.

W trakcie manifestacji zbierano podpisy pod wnioskiem o skrócenie kadencji parlamentu.

Na Długim Targu, gdzie odbywał się wiec, związkowcy ustawili wykonany ze styropianu pomnik „Złotego Donka”. Przedstawia on szefa rządu Donalda Tuska z czapką peruwiańską na głowie i piłką nożną pod pachą, z napisem na postumencie „Premierowi – naród”. Ten satyryczny pomnik pojawił się po raz pierwszy we wrześniu w Warszawie podczas protestów związków zawodowych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej