RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Masakra na ślubie. „Wzdłuż drogi rozrzucone ciała”

(fot.)
Bojówkarze Boko Haram znów zaatakowali (fot. flickr.com/US Army Africa)

Co najmniej 30 osób, w tym pan młody straciło życie w zasadzce jaką na orszak ślubny zastawili islamscy bojówkarze z grupy Boko Haram na drodze Bama-Banki w pobliżu stolicy stanu Borno, Maiduguri, w północno-wschodniej Nigerii. Droga ta łączy ten kraj z Kamerunem.

Lokalne media podają, że wzdłuż drogi rozrzucone były ciała ofiar ze śladami ran postrzałowych oraz ran zadanych nożami. Północno-wschodnia część Nigerii jest obszarem, na którym działają zarówno islamska sekta Boko Haram, lokalna gałąź Al-Kaidy – Ansaru, jak też gangi przestępcze i etniczne milicje.

Boko Haram domaga się wprowadzenia prawa islamskiego – szariatu we wszystkich 36 stanach Nigerii (obecnie szariat jest oficjalnym prawem w północnych stanach, gdzie większość mieszkańców wyznaje islam). Sekta chce też zakazania zachodniej oświaty.

Droga Bama-Banki jest miejscem częstych ataków tych bojówkarzy. W północno-wschodniej Nigerii narasta przemoc w związku z wysiłkami wojska, by wytępić Boko Haram, atakującej zarówno obiekty rządowe jak i cywilne, w tym kościoły i szkoły.

W liczącej około 170 mln. mieszkańców Nigerii niemal połowa wyznaje islam zaś drugą część stanowią chrześcijanie.

źródło:
Zobacz więcej