Amerykańscy naukowcy: pedofilia to orientacja

„Nikt nie wycofuje się z założenia, że pedofilia to właśnie zaburzona orientacja” – podkreśla psycholożka Aleksandra Piotrowska (fot. flickr/gabemac)

Kontrowersyjne oświadczenie Amerykańskiego Stowarzyszenia Psychologicznego. W opracowaniu naukowym „Klasyfikacja zaburzeń psychicznych" organizacja sklasyfikowała pedofilię jako orientację. Informacja wywołała oburzenie środowisk prorodzinnych.

Doktor psychologii Aleksandra Piotrowska radzi zachować spokój i oznajmia, że to tylko nowe oblicze sporu, który w psychologii trwa od kilkudziesięciu lat. – Zabrakło słowa „zaburzona”. Nikt nie wycofuje się z założenia, że pedofilia to właśnie zaburzona orientacja. Pedofilia traktowana jest jako jedna z parafilii. Realizowane zachowania są karalne i traktowane są jak zaburzenia – co do tego psychologowie nie mają żadnych wątpliwości – mówi.

Doktor Aleksandra Piotrowska podkreśla, że periodyk, w którym pojawiło się kontrowersyjne oświadczenie, to rzetelne naukowe pismo o światowej renomie. – To profesjonalny zespół psychologów. Opracowywana przez nich klasyfikacja chorób i zaburzeń (DSM - Diagnostic and Statistical Manual) stosowana jest na całym świecie – zaznacza.

Amerykańskie Stowarzyszenie Psychologiczne (APA) zrzesza ponad 150 tysięcy psychologów.

źródło:
Zobacz więcej