RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Był mężem stanu klasy światowej”

– To był wspaniały człowiek, odważny, a jednocześnie rozważny. Prawdziwy patriota, a nie zawzięty nacjonalista. Mąż stanu klasy światowej. Bardzo się Polsce zasłużył – tak profesor Zbigniew Brzeziński w programie „Dziś wieczorem” wspominał Tadeusza Mazowieckiego.

Zbigniew Brzeziński mówił, że ostatni raz z Tadeuszem Mazowieckim widział się kilka miesięcy temu, podczas spotkania z prezydentem, w czasie rozmowy o sprawach międzynarodowych. – Szczegółowo omawialiśmy sprawę Ukrainy. To spotkanie raczej było nastawione na rozmowę między mną a prezydentem, ale dla mnie zaszczytem było, że Tadeusz Mazowiecki w tej rozmowie uczestniczył.

Zdaniem byłego doradcy prezydenta Jimmy'ego Cartera ds. bezpieczeństwa narodowego USA, Tadeusz Mazowiecki „potrafił manewrować w sytuacji, kiedy w dalszym ciągu istniał Pakt Warszawski, nie mówiąc o Związku Sowieckim”. – Potrafił manewrować tak, że Polska nie stała się obiektem rozgrywki w okresie rozpadu Związku Sowieckiego. Polska pod jego rządem przyczyniła się do likwidacji Paktu Warszawskiego, to było zerwanie sznura, którym Polska była przywiązana do budy sowieckiej – podkreślał specjalny gość TVP Info.

Profesor Brzeziński odniósł się także do afery podsłuchowej z udziałem USA i faktu, że Stany Zjednoczone miały podsłuchiwać Angelę Merkel. – To kłopot dyplomatyczny, zasadniczy, jeśli chodzi o stosunki alianckie. Trzeba mieć jednak poczucie równowagi w podejściu do tej sprawy – mówił. – Nie wyobrażam sobie, że w jakimś zakątku ambasady amerykańskiej w Berlinie siedzieli urzędnicy ze słuchawkami na uszach i podsłuchiwali rozmowy pani Merkel zapisując każde słowo i przekazując to do Białego Domu – podkreślał politolog.

Zbigniew Brzeziński zauważył także, że „żyjemy w wieku, w którym właściwie wszystko, co mówimy do siebie, do najbliższych jest prawdopodobnie dostępne dla kogokolwiek, kto się tym poważnie interesuje”. – Wychodzę z założenia, że właściwie w dzisiejszych czasach nie ma prywatnych rozmów telefonicznych, nie ma osobistego e-maila, który nie jest dostępny prawie wszystkim, nie jest wykluczone, że nie ma własnych domów, w których można być osobą prywatną .

źródło:
Zobacz więcej