Sensacyjny sondaż. PO z przewagą nad PiS

Nieoczekiwany zwrot w preferencjach politycznych Polaków. W najnowszym sondażu TNS dla „Wiadomości” TVP1 PO ma 9-punktową przewagę nad PiS. Na partię Donalda Tuska chciałoby głosować 41 proc. pytanych. To 11-punktowy wzrost w stosunku do poprzedniego badania. PiS z poparciem 32 proc. stracił 7 punktów procentowych.

Do Sejmu wszedłby jeszcze Sojusz Lewicy Demokratycznej z 11 proc. poparciem oraz Twój Ruch, który z 5 proc. poparciem balansuje na granicy progu wyborczego. SLD straciło w stosunku do poprzedniego badania 3 punkty procentowe, a Twój Ruch 1 punkt.

Poza Sejmem znalazłoby się PSL (3 proc.), Nowa Prawica (3 proc.), Solidarna Polska (2 proc. i PJN (1 proc.).

– PiS porzucił rolę gospodarczego recenzenta rządu i wrócił do badania przyczyn katastrofy smoleńskiej. To się nie opłaca – mówi portalowi tvp.info dr Olgierd Annusewicz, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. – Mamy teraz bardzo duży elektorat niezdecydowany, „pływający” między partiami.. PiS traci tych których wcześniej zyskał – dodaje

Gdyby jednak te preferencje polityczne Polaków się utrzymały Platforma mogłaby rządzić samodzielnie lub w koalicji z SLD. – Dwadzieścia lat po upadku komunizmu Polacy nie wykluczają koalicji partii o rodowodzie postsolidarnościowym z SLD. Na pewno Leszek Miller takiej koalicji bardzo by chciał, bo dawałaby mu ona pewien polityczny oddech – tłumaczy Annusewicz.

Podstawą procentowania są osoby, które planują wziąć udział w wyborach i wiedzą, na kogo będą głosować. Wśród ogółu 22 proc. badanych deklaruje, że nie poszłoby na wybory, a kolejne 42 proc. nie wie, na kogo zagłosować.

Badanie przeprowadzono w dniach 22-24 października.

Zobacz więcej