RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Robot jak z „Gwiezdnych wojen” pomoże człowiekowi

Robot
Atlas jest podobny do C-3PRO z filmu „Gwiezdne wojny” (fot. nytimes.com)

Ma niecałe dwa metry wysokości, waży prawie 150 kg i wygląda, jakby go żywcem wyjęto z kultowego filmu „Gwiezdne wojny”. Atlas to robot, który ma pomóc człowiekowi w ciężkich czynnościach. Pracują nad nim amerykańscy naukowcy z Worcester w stanie Massachusetts – informuje „The New York Times”.

Jego zadanie na popołudnie to posprzątać zagruzowaną przestrzeń. Do pracy zabiera się powoli, jakby w bólach. Po serii niekontrolowanych ruchów zaczyna pracę. Kuca i z drobiazgową precyzją zaczyna podnosić ciężkie płyty. Robi to jednak na tyle wolno, że robota może mu zająć kilka dni.

Atlas to humanoidalny robot, który fanom filmów science-fiction może kojarzyć się ze słynnym C-3PO, który w „Gwiezdnych wojnach” wspierał rycerzy Jedi w walce ze złowrogim Imperium. Maszyna stoi w zagraconym laboratorium w Instytucie Politechnicznym w Worcester. To tam zespół studentów, inżynierów i hakerów trenuje robota, który jest 150-kilogramową plątaniną kabli, komputerów i czujników.

Nad Atlasami pracuje siedem zespołów badawczych. Produkuje je mała firma badawcza, finansowana przez wojsko, Boston Dynamics. Jak pozostałe sześć, również grupa z Worcester przygotowuje się do grudniowego konkursu, organizowanego przez Pentagon. Ten ma na celu przyspieszenie prac w dziedzinie robotyki. Celem jet powstanie maszyn, które wspomogą człowieka np. w oczyszczaniu skażonych terenów po awarii elektrowni jądrowych.

Niestety, dziś różnica między robotami z filmów, a tymi prawdziwymi, jest jeszcze spora. Te z laboratorium nie potrafią się jeszcze zbyt dobrze poruszać. Każdy ich ruch wspierają specjalne pasy bezpieczeństwa, a ludzie, którzy robotem kierują, muszą zachować najwyższą ostrożność. Jeden fałszywy ruch może się bowiem skończyć stratami jak przy... wypadku samochodowym. A jeden Atlas wart jest, bagatela, około 2 mln dolarów!

Pewne jest też, że Atlas nie będzie nigdy pracował wśród ludzi, bo byłoby to zbyt niebezpieczne. Samo ramię robota jest potwornie ciężkie i łatwo mogłoby kogoś uderzyć. Dodatkowo maszyna wydaje głośne dźwięki. Najważniejsze jednak, żeby kiedyś robot mógł pomóc człowiekowi, a to jest bardzo możliwe...

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej