RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Mamy czas zimowy, spaliśmy dłużej

W nocy wróciliśmy do czasu zimowego, co oznacza, że w niedzielę spaliśmy godzinę dłużej. O godzinie 3.00 cofnęliśmy wskazówki zegarów na godzinę 2.00. Czas letni zacznie znów obowiązywać 30 marca 2014 roku.

Mamy już czas zimowy. To oznacza, że słońce będzie się z nami żegnać godzinę wcześniej, niż jeszcze w sobotę.

Zmiana czasu, odbywająca się dwa razy w roku, ma się przyczynić do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii, choć opinie co do tych korzyści są podzielone. Niektórzy eksperci zwracają uwagę na to, że obecnie energia zużywana na oświetlenie stanowi niewielki procent kosztów. Znacznie więcej energii pochłaniają systemy klimatyzacji, ogrzewania, czy urządzenia AGD.

Czas letni i zimowy obowiązuje w całej Unii Europejskiej na podstawie obowiązującej bezterminowo dyrektywy UE ze stycznia 2001 roku. W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 5 stycznia 2012 roku, w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012-2016.

Stosowanie czasu letniego pozwala wiosną, latem i wczesną jesienią na „przedłużenie" zegarowego dnia o godzinę. Dzięki temu korzystamy dłużej z dnia i naturalnego światła.

Czas letni i zimowy stosuje się w blisko 70 krajach na całym świecie. Obowiązuje on we wszystkich państwach europejskich z wyjątkiem Islandii, Białorusi i Rosji.

Czas letni i zimowy stosują: Stany Zjednoczone, Kanada, Meksyk, Australia i Nowa Zelandia, a także od niedawna - Kuba. Z kolei w Ameryce Południowej zegarki przestawia się w niektórych regionach Brazylii, Chile, Paragwaju i Urugwaju. W Afryce czas letni stosują: Maroko, Libia i Namibia. Zmiany czasu nie stosuje się natomiast w większości krajów Afryki i Bliskiego Wschodu.

Podział na czas letni i zimowy sięga początków XX wieku. Czas letni, zwany „czasem wojennym" wprowadzili po raz pierwszy Niemcy, a po nich inne państwa walczące w pierwszej wojnie światowej.

W Polsce pierwszy raz zmianę czasu wprowadzono w 1915 roku, po wyjściu Rosjan z Warszawy i zajęciu jej przez Niemców. Czas warszawski skorygowano wówczas z berlińskim. Zmiana czasu obowiązywała w okresie pierwszej wojny światowej, potem w II Rzeczypospolitej i podczas drugiej wojny światowej. Okres powojenny był przeplatany zmianami czasu w latach 1946-1949, 1957-1964 i po raz kolejny w 1977 roku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej